Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Устойчивото увеличение поне от 15% на бюджетните средства за здравеопазване трябва да се случи"

Аркади Шарков: Всички терапии трябва да имат широк достъп

Той коментира и безредиците пред Народния театър

| Интервю
Аркади Шарков
Снимка: БГНЕС

"Поне хората научиха кой е Бърнард Шоу. Едно име отекна".

Това е мнението на здравния икономист в Експертен клуб за икономика и политика Аркади Шарков относно снощните безредици пред Народния театър "Иван Вазов" преди премиерата на постановката "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович. Според патриотични организации пиесата на Бърнард Шоу е провокация, опетняваща името на Иван Вазов и има за цел да "осмее, принизи, окарикатури и унизи образа на българина и паметта на героите от Сръбско-българската война".

Шарков обаче вижда и позитивна страна от случилото се: "Евентуално може да се види културен подем в някаква посока в следствие на подобен тип действия".

А на въпроса защо точно сега се случва това, след като пиесата не се играе за първи път в България, той отговори: "Защото няма друга обединяваща по-крайно дясното тема. Нито маските, нито войната в Украйна вече е толкова ключова тема, по едно време се завихриха протести във връзка с Израел – Палестина, които също не можаха да активират някакъв тип обществено негодувание. Сега се насочваме към културата и това, което е по-лесно. Постигнат е негативният ефект, както и позитивният за тях – чисто и просто е пиарски ефект".

В предаването "Преди всички" по БНР здравният икономист разказа за семинар, чийто акцент са иновативните терапии за социално-значими заболявания. Според него в последните години има успех по отношение на достъпността на тези терапии. Той е категоричен, че всички терапии трябва да имат широк достъп.

"Към момента достъпът е сравнително добър, но всяка следваща година бюджетът на НЗОК за лекарства свършва на по-ранна дата. Тази година той свърши на 13 септември, като останалата част от годината се покрива от отстъпките, които фармацевтичните компании изплащат на НЗОК. Средномесечният бюджет на НЗОК за 2024 г., ако го изчислим по този начин, е близо 70 млн. лв. по-нисък от общата стойност на отчитаните от аптеки и болници лекарства. Подобен акцент трябва да се постави, за да може в последствие, когато се кове бюджетът, Министерството на финансите да вземе предвид тези притеснения на пациентите, както и на индустрията".

Аркади Шарков подчерта, че когато става дума за здравеопазване, не трябва да се мисли само от днес за утре, а трябва да се мисли за 20-30-50 години напред. Населението застарява, което все повече ще натегне и данъчно-осигурителните системи, напомни той.

"Има един зловреден кръговрат, който ако не бъде адресиран достатъчно рано, в последствие рефлектира години по-напред в негативни тенденции за цялото общество", предупреди експертът.

По думите му устойчивото увеличение поне от 15% на бюджетните средства, отделяни за здравеопазване, в това число и за лекарства, трябва да се случи. Тук трябва да има подготовка за много по-усложняваща се демографска и социална обстановка, предупреди Шарков.

Цялото интервю на Спас Крайнин с Аркади Шарков в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна