Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да подсилим имунитета си на прага на зимата?

Доц. Снежина Михайлова
Снимка: Александровска болница

Имунната система помага на организма ни да се справя със сезонните вирусни инфекции, чието разпространение се повишава през есенно - зимния период. 

Как да подсилите имунитета и да поддържате здравето си на прага на зимата, разказва доц. Снежина Михайлова, имунолог в Александровска болница в София в "Минути за здраве":

"Необходимо е да имаме рационално хранене, да се излагаме на слънце, когато го има пред есенно-зимния сезон, разходки на чист въздух, консумация на плодове и зеленчуци. Не трябва да се изключват големи групи храни - зърнени, тестени, защото те са богати на витамините от група B, също от групата на млечните и местни продукти, които пък ни снабдяват с незаменими аминокиселини, жизненоважни за работата на имунната система. 

Ако човек е с хронични заболявания, то може да се влоши имунният отговор през по-тежкия есенно-зимен сезон. Ако става дума за деца, то е нормално те да боледуват до 7-8 пъти годишно, защото тяхната имунна система е несъвършена все още. 

Когато става дума за възрастни хора, които боледуват често в есенно-зимния сезон, трябва са се потърси причината за това. Като тук изключваме възрастни хора с малки деца, или такива, които работят в детски колективи и те са постоянно изложени на риск от заразяване с вируси или грип, сподели доц. Михайлова.

По думите ѝ честата употреба и прием на антибиотици води до негативен ефект върху имунната система. Те имат директни потискащи механизми върху имунитета, а също и променят микрофлората и микробиома, които пък са част от имунитета, съответно задават някакъв тип имунна реакция, имунна протекция. 

"Тук по-скоро е важен въпросът, дали и кога е необходимо прилагането на антибиотици

Стресът също има безспорно негативно влияние върху имунната система. Като трябва да разграничим видовете стрес - когато той е еднократен и завършва с положителен резултат, имунната система също се мобилизира и отговаря добре на подобни стимули. 

Когато стресът обаче е продължителен, защото е свързан с тежки моменти, тогава вече, поради това, че от бъбречната жлеза се отделя кортизол, това постоянно потиска имунната система, създава се една стресиндуцирана имунна супресия, която води до по-често боледуване, поява на автоимунни заболявания, посочи още доц. Снежина Михайлова, имунолог в Александровска болница в София в "Минути за здраве.

Имунологът даде ценни съвети как да бъдем здрави и през студените месеци на годината, като подчерта, че кабинета и все по-често посещават хора, които работят дълго време хоумофис.


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна