На днешния 12 ноември в Националния археологически институт с музей при БАН от 11:00 ч. служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков ще открие форум, посветен на неразказани истории на достойни българи, които са допринесли за развитието на страната ни и зад граница. Новината бе съобщена от пресцентъра на Министерството на образованието и науката (МОН).
Форумът се реализира в рамките на Националната програма "Неразказаните истории на българите", която цели да съхрани и популяризира родовите истории на наши сънародници, допринесли за значими събития в миналото, както и постиженията на съвременни българи с принос към цивилизационното развитие на България.
Програмата обхваща широк спектър от изследвания и проекти, създадени от български неделни училища под формата на филми, книги, презентации и доклади. Всички тези материали ще бъдат представени на форума, на който ще присъстват и посланици на инициативата. Сред тях се отличават имената на писателката и преводач Здравка Евтимова, композитора и инструменталист Хайгашод Агасян, преводачката на унгарска поезия Светла Кьосева и преподавателката по български език и литература в Атинския университет.
В интервю за предаването "Нашият ден" г-жа Ваня Балчева, ръководител на програмата, разказа повече за нейните цели и значимост. Тя подчерта важността на инициативата в провокирането на интерес сред младите хора, както учениците в българските неделни училища, така и студентите българисти в университетските лекторати по български език и литература. "След старта на проучванията и популяризирането на училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим, програмата тръгна с голяма емоция и вдъхновение на 1 март, водена от г-жа Наталия Михалевска”, сподели Балчева.
"През 2022 г. тя сформира екип, който започна да работи по идеята, през 2023 г. вече програмата беше одобрена с решение на Министерския съвет. За наша радост тя стигна до нашите колеги от училищата в чужбина и лекторатите. Те представиха, както сови родови истории, така и истории за значими събития от миналото", каза още тя.
Чуйте в звуковия файл.