Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Слави Несторов: В момента детето се използва като оръжие

Ще сложи ли споделеното родителство край на семейните войни при раздяла?

Пламен Борисов: Семейният кодекс въвежда състезание между родителите, служебно печели майката

| Интервю
Снимка: Pixabay

Хиляди деца у нас остават без равен достъп до двамата си родители след тяхната раздяла. Това е един от мотивите, с които Фондация "За споделено родителство" настоява за законови промени по темата.

"Много е важно България да има закон за оборима презумпция за споделено родителство. Това ще намали конфликта между двамата воюващи родители в процес на раздяла или разделени. В момента детето е в центъра на събитията и се използва за оръжие", обясни пред БНР Слави Несторов, основател на фондацията.

Повечето партии са запознати с проектозакона. Всички го подкрепят, но ще го внесат 4 или 5 партии.

"Това се надявам да бъде един от първите закони, внесени за разглеждане", подчерта Слави Несторов и нарече механизма за споделеното родителство "утъпкана реформа".

В държавите със споделено родителство, след въвеждането на такава възможност за уреждане на родителския спор конфликтът рязко намалява, изтъкна адвокат Пламен Борисов. Според него така развръзката на спора става предвидима и двамата родители са наясно, "че при евентуална раздяла ще трябва да се разделят с половината от времето с детето си, освен ако тази презумпция не бъде оборена".

Куриозно, тази презумпция запазва брака или връзката, защото двамата родители се стремят да си решат проблемите, без да влизат във война, обясни той. По думите му, сега двамата родители влизат в състезание кой е по-добър, което завършва служебно – за по-добра се обявява майката, която става родител 24/7, а бащата се превръща в неделен татко.

"Има и обратния случай, но и двата случая не са добри."

Илюстративна снимка: Ани Петрова

Над 70 000 деца в момента не виждат единия си родител заради родителско отчуждение. Най-често това е бащата, цитира данни адвокат Борисов.

"Да, имаме си Семеен кодекс, който не предвижда нищо. Предвижда да вкара родителите в безумна, неестествена война. Семейният кодекс предвижда в две свои разпоредби, които противоречат на всички останали, че съдът трябва да избере на кого от двамата родители да възложи упражняването на родителските права. Сегашният, уж съвременен Семеен кодекс, а напълно ретрограден, въвежда това безумно състезание", коментира Пламен Борисов в предаването "Хоризонт до обед".

Семейният кодекс възлага права на единия родител, каквито той вече има, но не отнема права от другия родител, отбеляза противоречие в СК адвокат Борисов. Той е категоричен, че "има нужда от естествена реформа".

"Никой от родителите не е съгласен да приеме да себе си това, което предлага на другия. Това му е работата на закона – да свърши това, което родителите не успяват", сподели ще от практиката си Пламен Борисов.

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна