Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ДАМТН спря само един негоден асансьор, в хотел в София, от проверените 461

Григор Къшов: Отговорността за състоянието на асансьор и басейн е на собственика

Направени са 61 предписания за басейни, ще инспектират лифтове и басейни в зимни курорти

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Проверени са 461 асансьори в хотели и курорти и е спрян един в София. Имаме регистър и сега проверяваме асансьори и закрити басейни. Асансьорът в София е спрян за наличие на вода в шахтата. Причините за вода може да е просмукване, защото строителят е спестил от хидроизолация, може да има спукана тръба и др.

Това съобщи в интервю пред БНР Григор Къшов, директор на Главна дирекция инспекция за държавен технически надзор към Държавна агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН).

Останалите 460 асансьора са годни и безопасни за експлоатация, потвърди той.

В "Преди всички" той коментира изпълнението на европейска наредба за поставяне на защитни щитове на съоръженията у нас в обществени и жилищни сгради.

"През 2019 г. изтече срокът за обществени сгради и те са монтирани, гарантирам ви от проверките, които правим. Случаят в "майчин дом" няма общо с щитовете и джиесем устройствата. Тази година изтече срокът за монтиране в жилищни сгради и е направена проверка на близо 2000. 13 са спрени заради липса на щитове. Повечето проблеми с асансьорите са в жилищните сгради, в обществените няма. Отговорността за състоянието и поддръжката е на собственика. Купувате си апартамент, купувате си и асансьор, дават 3000 лв. за входна врата, не искат да дадат да асансьор", коментира Къшов.

Най-често срещаният проблем е, че етажната собственост не си е наела фирма за поддръжка или хората се оплакват от поддръжката. Къшов припомни, че санкцията е акт за нарушение и глоба от 200 до 2000 лв.

За закритите басейни от Държавна агенция за метрологичен и технически надзор за проверили хотели София, Пловдив, Велинград, Банско, Велико Търново.

"Имаме 61 предписания на лица, които поддържат. При басейна е същото, като при асансьора, отговорността е на собственика. Джакузито също влиза в обхвата на проверките. Относно засмукването, то се получава, защото се сменя помпата и слагат по-мощна, и става проблем. Да ни подават сигнали за счупен преливник и други по басейните, веднага ще реагираме", обеща Къшов.

Той предупреди, че ще се прави инспекция на лифтовете и повторна на басейните по курорти и хотели.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени