"Спомняме ли си коя е Анна Хен-Йосифова? Какви са нейните заслуги за българското изкуство от началото на ХХ век? Какъв е пътят на жените художнички от нейното време към изкуството? Как една германска художничка се социализира в чужда среда, оставайки вярна на своето призвание? Какво се случва с колекцията на наследниците, опазили творбите ѝ почти 100 години?" На тези въпроси ще чуете отговорите на премиерата на монографията за художничката.
Събитието е тази вечер (14 ноември) в зала 1А в СБХ. Книгата на проф. д-р Милена Георгиева "Говорът на цветята. Анна Хен-Йосифова (1872-1931)" ще бъде представена от Анелия Николаева, изкуствовед, главен уредник в Националната галерия, с музикалното участие на Велян Ванков – виола.
В тази албумна двуезична монография на български и немски език акцентът е върху "приноса на Анна Хен-Йосифова за въвеждането, разработването и стабилизирането на флоралния натюрморт у нас, с внимание към богатия културен контекст, в който се развива този по-специален жанр". Монографията е 432 страници и съдържа над 300 чернобели и цветни изображения от държавни галерии, германски музеи и архиви, частни колекции от България и Германия, като за първи път има и каталог на творби на художничката, обогатен с нови и непознати досега нейни работи. Книгата "Говорът на цветята. Анна Хен-Йосифова (1872-1931)" е своеобразен неин въображаем музей.
Чуйте проф. Милена Георгиева