Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2024 г. може да се окаже най-горещата в света, откакто се води статистика

Снимка: Катя Василева

Тази година "почти сигурно" ще бъде най-горещата в света от началото на воденето на статистика, съобщиха от Службата за климатични промени на ЕС "Коперник", цитирана от Ройтерс.

От януари до октомври средните температури в света са били толкова високи, че 2024 г. със сигурност ще бъде най-горещата в света, ако температурна аномалия до края на годината не понижи температурите почти до нула градуса, съобщават още от "Коперник".

Според директора на службата Карло Буонтемпо, основната причина за рекорда тази година е изменението на климата. По думите му, климатът като цяло се затопля, както на всички континенти, така и на дъното на всички океани. Затова ще продължим да наблюдаваме "подобряването" на тези рекорди.

Част от причините за повишаването на температурите са глобалното затопляне и човешката дейност, каза пред Радио София климатологът и водещ изследовател в институт GATE д-р инж. Лидия Витанова.

"Увеличаване на урбанизацията, увеличаване на населението, транспорта, на вредни емисии, газове, т.е. имаме съвкупност, която води до увеличаване на температурите", посочи инж. Витанова.

Според учените, 2024 г. ще бъде и първата година, в която планетата е с над 1,5 градуса по Целзий по-топла, отколкото в прединдустриалния период от 1850 г. до 1900 г., когато хората започват да горят изкопаеми горива в индустриален мащаб.

В борбата със затоплянето, в институт GATE беше създаден и първия енергиен атлас на София. Той дава изчерпателна справка от данни и интерактивни карти на енергийната инфраструктура и ресурси в даден район. Енергийният атлас дава отговори на проблемите, свързани с увеличаване на енергията, промяна на климата и интензивността на острова на топлина.

"Той е направен с идеята, на база на него, да могат да се изчислят островите на топлина в София. Енергията от сградите и трафика са пряко свързани с температурите и островите на топлина в София. Първият енергиен атлас е въз основа на енергия от сгради, които сме калкулирали и показва, че в центъра на София, както и в някои южни части, в новите квартали, както и на бул. "Цариградско шосе", има повишение на енергия. Когато имаме увеличаване на енергията, имаме и пряко свързване с увеличаване на температурата. Това за нас е много важен източник, от гледна точка на калкулиране на топлина", каза д-р инж. Лидия Витанова.

Институт GATE ще отбележи петата година от създаването си с 5-дневен форум от 20 до 24 ноември 2024 г. На него ще присъстват световноизвестни учени от различни области. На "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” ще бъдат представени постиженията на GATE, като водещ център за технологична трансформация, част от европейската екосистема в областта на големите данни и изкуствения интелект, каза д-р инж. Лидия Витанова.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна