Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ръст на даренията от компании, фондации и индивидуални дарители за 2023 г.

Теодора Бакърджиева: Дарителството е част от ежедневието ни. Все повече хора избират каузи, които да подкрепят

| Интервю
Илюстрация: Георги Цветков

Българският дарителски форум отчита 10-11% ръст на даренията от компании, фондации и индивидуални дарители за 2023 г. спрямо предходната 2022-ра.

За първи път за последните 10 години има ръст в обема дарени средства за година, в която няма силно изразени кризи, сочи годишният анализ на дарителството.

"Очаквахме лек спад в дарителската активност, особено след пикови години, но бяхме опровергани", каза пред БНР Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на БДФ.

Обикновено пиковете в даренията са свързани с бедствия или хуманитарна криза, уточни тя.

Теодора Бакърджиева  Снимка: БТАДарителството и филантропията се разпознават все по-често. Хората не чакат някой да се обърне към тях с апел за подкрепа, коментира Теодора Бакърджиева в предаването "Преди всички". По думите ѝ, дарителството е част от ежедневието ни и все повече хора избират каузи, които да подкрепят.

Индивидуалният дарител най-често е човек в активна трудова възраст, жител на голям областен град. Започва леко да нараства делът и на малко по-възрастните дарители. Типичният индивидуален дарител подкрепя периодично с малки суми важни за него каузи, с които се чувства емоционално свързан, обясни тя.

Най-често се предоставят финансови средства, като все по-честа е практиката да се дарява повече от веднъж в рамките на една календарна година, гласят данните на БДФ.

Компаниите приоритетно подкрепят каузи, свързани с образование, наука, детско и младежко развитие. Индивидуалните дарители залагат на социални каузи, подпомагане на хора в беда, както и на здравни каузи.

"В европейски мащаб не сме сред най-щедро даряващите нации. Там са много силни традициите по отношение на филантропията и дарителството", отбеляза Бакърджиева. Според нея е нормално в Източна Европа обемът на даренията да е в унисон с икономическото развитие на тези страни спрямо западните.

Дарителите не се възползват от данъчните облекчения, защото част от тях го смятат за твърде бюрократично, посочи още Теодора Бакърджиева.

"Това не е водещият мотив, когато избират да дарят средства. Въпреки това има смисъл да се създадат и други политики, които да насърчават частното дарителство в страната. От друга страна, да не се позволява приемането на законопроекти, които обратно - целят да стигматизират работата на гражданските организации, а оттам – да ограничават дарителството и филантропията."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени