Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

| Репортаж
Снимка: Елена Бейкова

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица, закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още много дейности за превръщането на базата в първия по рода си терапевтичен център в тази част на страната, разказа пред "Хоризонт" създателят й - педагогът Ваня Тодорова. В ход е и нова дарителска кампания. 

От началото на юни конната база, кръстена на жребеца Ахил, посреща деца на собствен терен, който е три пъти по-голям от предишния. И отново е разположен сред природата, извън София. След предварително записване и при подходяща температура на място с децата работи Ваня Тодорова.

"Този нов дом искаме да го превърнем не само в дом за конете, но и в дом за децата, за родителите, място, където всеки може да се отпусне и да си прекара приятно".


През този сезон базата редовно са посещавали 25 деца. Помощник на Ваня е друга жена, която води конете по време на заниманията. А те са подходящи за деца с различни диагнози, като церебрална парализа, аутизъм, умствено изоставане. Част от терапиите се финансират с дарения. 

Мира е едно от децата, подкрепени от инициативата "1 процент промяна". Майката на Мира Айше Алендарова споделя, че детето се чувства независимо, свободно и спокойно, откакто се среща с кончетата. Момиченцето е с подобрена стойка и всеки път сякаш отива на среща с най-добрите си приятели. Придобила е самочувствие.

"Преди терапиите не можеше да пази равновесие - сега вече може и това. Преди беше доста затворена - сега вече не е така. Имаше страх от конете, но щом се докосна до тях, любовта към конете започна да расте всеки изминал ден", отбеляза майката.


Тъй като всеки кон има различна походка и различни характеристики, за всяко дете се подбират подходящи кончета, които да развият съответните умения, споделя Ваня. За нея е важно децата да харесват мястото, да имат доверие на терапевтите, а емоцията да е винаги положителна. По думите ѝ кончетата приемат всяко дете, а когато детето се притеснява, кончето прави първата стъпка, за да скъси дистанцията.

За всяко дете се подготвя план, според индивидуалните му особености. Важно е тази терапия, в комбинация с други терапии, да се случва редовно – веднъж, два или три пъти седмично.

"Прекъсвания ни се налагат през зимния период", посочи Ваня. Тя призова родителите, които се захващат с такова нещо, да бъдат редовни. По думите ѝ това е много важно за децата.


Сред редовните посетители на базата е петгодишният син на Кристиян Будев. Детето е напреднало в речевото си развитие, казва таткото. Според него детето е станало по-социално и е започнало да общува с други деца. 

В близко бъдеще тези деца ще имат възможност да посещават място с конюшна, сеновал, два манежа, комбинирана детска площадка, ерготерапевтичен кът, места за почивка и пикник. Така изглежда проектът за превръщане на базата в терапевтичен център. За да се случи това, са нужни 45 хиляди лева, които се набират чрез дарителска кампания и целеви събития


Междувременно Ваня Тодорова припомня нещо важно:

"Право на родителите е винаги да се интересуват от квалификацията на терапевта, който работи с детето им, защото има много конни бази, които си позволяват да предлагат конна терапия без да имат необходимото обучение, което е изключително важно. Разходка върху конче не е терапевтична работа".


Снимки: Елена Бейкова

Целия репортаж на Елена Бейкова в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени