Четирите специалистки по икебана - Гергана Герова-Сейши, Богдана Нейкова-Енко, Мария Колева-Йосуй и Гуна Драгийска-Сюитей ще покажат цветни композиции в модерен стил икебана на школа Согецу. Събитието е вдъхновено най-вече от японския и българския фолклор, но са включени и препратки към други популярни приказни мотиви.
Гергана Герова-Сейши е сертифицирана с най-високата степен на майсторство в областта на икебаната в България – Jonin Sanyo. Тя е лицензиран преподавател в Согецу 2-ра степен (Jonin Sanyo). За изкуството на икебана тя сподели пред Радио София, че се работи предимно с прясно откъснати цветя.
"На практика идеята на икебана и самата дума в превод от японски означава "вдъхвам живот на цветята". Цветята в природата са много красиви, но когато ги откъснем, ние имаме възможност отново да работим с тях и да пресъздадем тяхната красота по различен начин. Това е работата на един човек, който се занимава с икебана – по нов начин да покаже колко красиви са тези цветя", каза Гергана Герова-Сейши.
Първата й среща с икебана е когато посещава през 2007 г. Япония като турист.
"На всеки пет години се провеждат големи конференции на икебана и големите училища правят композиции, които изпълват цели сцени. Някои използват модерни материали, светлини, светлинно шоу", обясни тя.
Този вид изкуство възниква още с будистката религия, но първите училища по икебана датират отпреди 500 години, добави Гергана Герова-Сейши. В Япония в момента има стотици школи по икебана като школата Согецу е сред най-младите от тях.
"Тя е много модерна и затова е една от най-широко практикуваните. През 2015 г. направихме школата Согецу в София, в която се обединихме учителите по икебана", каза Гергана Герова-Сейши.
На предстоящата изложба, четирите специалистки по икебана ще представят цветни композиции в модерен стил икебана на школа Согецу. Композициите са аранжирани в отделни съдове като всяка е свързана тематично с популярна приказка, посочи Гергана Герова-Сейши и предизвика посетителите да изработят своя икебана, вдъхновена от приказка, която могат да занесат и да покажат на майсторите по икебана по време на изложбата.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Националнен музей "Земята и хората" и Радио София