Eмисия новини
от 09.00 часа
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как студът влияе на сърцето и сърдечно-болните пациенти?

Д-р Божидар Кръстев: През зимата имаме по-често случаи на сърдечно-съдови инциденти

"Не трябва да се пренебрегват симптоми като гръдна болка"

Снимка: ФБ/ Университетска болница „Лозенец“

Как студът влияе на сърцето и за какво трябва да внимават пациентите със сърдечно-съдови заболявания

"Студът се отразява неблагоприятно на сърдечно-съдово болните пациенти, защото той причинява стеснение на кръвоносните съдове, което от своя страна покачва артериалното налягане и допърнително натоварва сърцето, каза за "Закуска на тревата" д-р Божидар Кръстев, главен асистент в Клиниката по кардиология на болница "Царица Йоанна- Исул".

Д-р Божидар Кръстев

"Не трябва да се пренебрегват симптоми като гръдна болка и дискомфорт в сърдечната област. Като характерната за сърдечен произход гръдна болка е на широка основа, пациентите често я описват като слагат ръката си върху гръдния кош с цялата длан, има тежест, може да ирадира - да се движи към врата, към долната челюст, към лявата ръка, към плешката, тя често се провокира от физически усилия.

Облекчава се от покой или влизане на топло или от прием на нитроглицерин. Това е характеристиката на типичната гръдна болка.

Но може да имаме и болка от сърдечен произход, но с атипична изява. Затова в тези случаи е необходимо внимателно да бъде разпитан и прегледан пациента, за да се прецени дали това е гръдан болка от сърдечен произход или е по друга причина.

През зимата имаме по-често случаи на сърдечно-съдови инциденти. Зимата при нас е много натоварен сезон. През зимата често пъти нашите болни с хронични заболявания като диабет, бъбречни заболявания са много податливи към сезонните инфекции. Те ги "изваждат извън строя", поясни още кардиологът.

Той допълни, че през зимата се налага и корекция на дозите на медикаментите. Лекарят посъветва тези пациенти да не излизат навън в най-студените дни, може да правят лека гимнастика, но у дома. Да се хранят здравословно, без солени и консервирани храни, да мерят два пъти в деня кървното си налягане, да не спират терапията си.


Интервю на Мая Данчева с д-р Божидар Кръстев в рубриката "Минути за здраве"

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна