Репортаж на Даниела Костова в предаването ''Хоризонт за вас''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума.
Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около регистрираното в края на ноември огнище на шарка в сливенското село Желю войвода. Направените прегледи на близо 500 животни в селата Дражево, Кабиле, Хаджидимитрово, Завой и Веселиново в община Тунджа показват, че няма рискови животни. В село Зимница, община Стралджа, където броят на овцете и козите общо е над 1000, също не са констатирани признаци на чума и шарка, съобщи д-р Стоян Колев, началник отдел "Здравеопазване на животните" в Областната дирекция по безопасност на храните в Ямбол.
"Извършени бяха клинични прегледи в тези села. Не бяха открити признаци на заболяването шарка по овцете, както и чума по дребните преживни животни. Спокойна е обстановката. Нямаме основание за безпокойство", каза той.
От десетилетия д-р Стоян Колев е сред животновъдите. По думите му е важно на фермерите да се обяснява:
"Когато си имаме взаимно доверие и на хората се обясни ясно за какво става въпрос, какви са опасностите от това заболяване, мисля, че може да има разбирателство и добър резултат".
Павел Илиев от Зимница има триста овце. Той е на 23 години и твърди, че се занимава с животновъдство от около десет години. Според него животните във Велинград не са болни. При Павел и неговите 300 овце, голяма част от които и бременни, за момента е спокойно, не иска дори да си представя, че може да се раздели с тях, като една от причините остава и размерът на обезщетенията.
Покрай регистрираното огнище на чума във Велинградско не закъсняха аналогиите със ситуацията в Странджа през 2018 година, когато заради огнище на чума бяха умъртвени над 3000 овце и кози. Стопанката Ана Петрова от Болярово запази стадото си от над 200 животни и не допусна ветеринарите във фермата си. Заведе и дело срещу Областната дирекция на Агенцията по храните в Ямбол, но делото, което тя спечели, не се отнася до това дали в обекта е имало или нямало заболяване и към момента Петрова спекулира с решението на Върховния административен съд, подчерта д-р Стоян Колев.
Целия репортаж на Даниела Костова в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл.