Спектакълът е изпълнен и с музика по стихове и писма на поетесата, а разказът за непознатата Багряна ще бъде втъкан в представлението чрез откъси от нейни писма и дневници.
Идеята идва на Искра Ангелова още по времето на Covid пандемията. Тя създава три поетично-музикални спектакли с помощта на Национален фонд "Култура".
Първият спектакъл, който е посветен на Пейо Яворов, е бил планиран да се случи в двора на къщата-музей на поета на столичната ул. "Г.С. Раковски". Дъждовна буря с градушка обаче възпрепятства представлението да бъде осъществено навън и тогава къщата-музей на Славейков, която е в близост, приютява спектакъла.
"Яворов не се съгласи и ни изпрати бързо в хола на Славейков“, шегува се Искра Ангелова.
Пред Радио София тя сподели, че за посетителите на предстоящия спектакъл, който е посветен на Елисавета Багряна, има таен въпрос-парола и дрескод.
"Въпросът е кой е архитектът на Халите? Дрескодът е Гетсби, 20-30-те години. Няма да пускаме хора, които не са облечени така, може да е елемент, обаче трябва да се спази, защото след като приключи нашето представление, ще си говорим, можем да си потанцуваме на ретро музика. Искаме да е много празнична атмосферата“, каза Искра Ангелова.
По време на спектакъла от дистанция ще чуем и гласовете на две съвременни поетеси – Мария Донева и Камелия Кондова. В чест на Елисавета Багряна ще свири и камерен оркестър. Цветелина Найденова, Венелин Пиперов и Явор Гайдов ще представят стари градски мелодии и класически произведения, точно както това се е случвало в началото на XX век в София.
Любовта на Искра Ангелова към Елисавета Багряна не е случайна. Освен голямото творчество, което тя оставя, Ангелова има и далечна роднинска връзка с поетесата. Освен това е изиграла младата Багряна в игрален филм.
"Тя е била много светска жена – с перлите, с роклите, с бижутата, с любовите, с пътешествията. Тя е била много смела, да замине да живее в чужбина, да изследва, да разглежда културата там. В това представление съм втъкала освен ранните й стихове, освен по-селските й стихотворение, защото тя е и учителка в един момент извън София, освен по-зрелите й стихове и стиховете й в чужбина, съм втъкала нейните писма и дневници. Изключителна интелектуалка е Багряна и се вижда каква смелост се изисква, 20-30-40-те години да бъдеш поетеса. Жена с висше образование – кой ще те вземе на сериозно? Тя го разказва много хубаво и ние го предаваме“, каза Искра Ангелова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.