Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Такава готовност нито имаме, нито има как да имаме за няколко месеца - това са инфраструктурни инвестиции, които очевидно не е било мислено отдалече как ще стават"

Филип Гунев: Да се изградят контролни пунктове, където да се проверяват камиони

Според него този тип контрол е необходим

| Интервю
Снимка: Силвия Великова

"Този процес върви вече близо 20 години. Трябваше да влезем в Шенген през 2007 г., когато ни приеха в ЕС". Това заяви пред БНР Филип Гунев - бивш заместник вътрешен министър. 
"Имаше близо 15 години, в които цялата Гранична полиция трябваше да се преструктурира, да започне да работи по европейски начин и да налеем близо 1 млрд. по най-различни инвестиции по границите. Това е огромна работа. След това отпадането на докладите и мониторинговия механизъм стана постепенно и поетапно. Крайното отпадане на мониторинговия механизъм стана миналата година, но докладите спряха през 2019-а и оттогава формално ние имахме картбланш да започнем политически да натискаме. Това беше дълъг процес и не е нещо, което се е случило тази или миналата година", обясни той. 

По българо-гръцката граница няма да има никакъв контрол, а по българо-румънската - ако има контрол на зоната на риска, то има смисъл той да е единствено в посока България към Румъния, а не обратното, защото миграционният поток и рисковете са в тази посока, отбеляза Гунев в интервю за предаването "Преди всички". И добави:

"По-важното е за бизнеса - там не съм убеден каква готовност има държавата. Този контрол по румънската граница как ще бъде, тези паркинги, които "дерат кожите" на шофьорите и те седят там по цял ден - там не сме чули каква е точно визията. Знаем, че ще е намален контрол на принципа на риска. В Европа този тип контроли, които сега се извършват на КПП-тата на Видин и Русе, те са изнесени във вътрешността, на специално оборудвани контролни паркинги, с везни за камиони, където се прави митнически или данъчен контрол. Такава готовност нито имаме, нито има как да имаме за няколко месеца - това са инфраструктурни инвестиции, които очевидно не е било мислено отдалече как ще стават. Предстои да видим, защото този тип контрол е необходим - той е компенсиращ контрол, има го в цяла Европа, нямаме право да го правим по границите. Трябва да се изградят такива контролни пунктове, където да се отбиват камиони на принципа на риска и да бъдат проверявани".

По думите му тези пунктове няма как да са готови на 1 януари. За няколко месеца ще продължим да ползваме старата инфраструктура на българо-румънската граница, уточни бившият заместник вътрешен министър. 

Скритата работа на контролните органи ще бъде въз основа на предварителни разследвания и събрана информация да решават кого да спрат, а не на случаен принцип, посочи още той. 

"Много от хората в Гранична полиция, които до момента са се занимавали с такъв физически контрол, ще трябва да започнат да се занимават с оперативно-издирвателна дейност и оценка на риска. Това няма да стане за 1 ден. Гранична полиция има такъв изграден капацитет от години, просто ще трябва да го разшири в следващите месеци". 

По думите му и в Европа това е нещо, което се развива във връзка с продължаващите миграционни потоци, и едно осъзнаване, че това ще се случва периодично. 

Филип Гунев подчерта, че европейските държави са видели ефекта от въвеждането на временните контроли. За много държави те са постоянни и са от години, изтъкна той. Според него това ще е новата форма на Шенген, защото миграционните потоци няма да спрат. 

"Временните контроли водят до известни икономически загуби, но ако се правят по правилния начин и са базирани на добър анализ на риска, не затрудняват движението, не водят до чакане с часове по границата, загубите са по-малки. Мисля, че това, което ще бъде по българо-румънската граница, не би трябвало да води след себе си сериозни щети за икономиката". 

Цялото интервю на Силвия Великова с Филип Гунев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени