Единственото конституционно и законосъобразно правилно решение към момента е Народното събрание най-накрая - след двугодишно забавяне - да изпълни задължението си да избере парламентарна квота в състава на Висшия съдебен съвет, което автоматично ще сложи край на цялата тази криза и на този дебат.
Това заяви пред БНР Владимир Николов, председател на Асоциацията на прокурорите.
"Другият аргумент за това защо възразявахме срещу законопроекта (за промeни в Закона за съдебната власт) е, че там е записано, че едва ли не чрез него щял да бъде мотивирано Народното събрание да избере парламентарна квота във ВСС и НС, цитирам, ще успее да направи това. Това задължение на НС тежи върху него от повече от 2 години, тежи и в момента. ... От кризата се излиза по един прост начин - всеки орган да спази Конституцията и законите такива, каквито са. Иначе тази временна ситуация в държавата, в изпълнителната власт, в законодателната власт - се прехвърля и в съдебната власт, където ще се репродуцира някакво временно положение, временни ръководители", коментира той.
По думите му, ако се спазват Конституцията и законите, нямаше да се стигне до ситуацията ВСС с изтекъл мандат да избира нов главен прокурор:
"Вкарани сме тук от неизпълнение на задължения, предписани в Конституцията от определени власти. ... Има решение на КС, то е ясно. Аз си мисля, че ВСС, след като процедурата един път беше спряна, той трябваше да я възобнови, както и направи, защото и върху него тежи това конституционно задължение да изпълнят правомощията си. Върху ВСС тежи и отговорността тази процедурата да е прозрачна, законосъобразна и да бъде избран ръководител на прокуратурата, който да покрива всички необходими критерии с оглед на обществения интерес".
Николов подчерта, че не се защитава конкретен човек (кандидатът за главен прокурор Борислав Сарафов - б.р.), а принципи:
"Казваме какви са опасностите, ако се върви по този път, както се случи грешката с Конституцията, може отново да се тръгне по този път, който аз вярвам, че той не е правилен".
Във връзка с поисканите имунитети на народни представители председателят на Асоциацията на прокурорите заяви:
"Прокуратурата по никакъв начин, категорично, не трябва да бъде употребявана в политически противоборства и да бъде използвана за политически цели. Всички заедно трябва да гарантираме, че няма да се случва".
Според него прокурорите, които са водили досъдебните производства, трябва да обяснят защо точно сега са поискани имунитетите на конкретните депутати.
Интервюто на Снежана Иванова с Владимир Николов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.