Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петиция на читалища заради твърде малък брой финансирани проекти

| Интервю
Снимка: Ирина Недева

Група читалища организираха петиция относно резултатите от програма "Читалища" на Министерството на културата, които бяха публикувани на 9 декември. Те показаха, че много малко проекти са получили одобрение – под 6% от всички, които са пожелали да се включат в програмата. Според организаторите на петицията това показва няколко неща – че парите не стигат и че очевидно има някакъв проблем с критериите.

Това беше изключително чакана програма от читалищата в България, отбеляза пред БНР Орлин Денков от Народно читалище "Иван Вазов – 2014 г.", което се намира в кв. "Левски" в София. 

По думите му проектни предложения са подали повече от 1400 читалища.

Според него парите по програмата са били малко и не са били съобразени с броя на читалищата и нуждите им.

Той посочи, че е имало праг за проектите – до 50 хил. лв. за един проект на читалище, като проектите са били насочени към техническо обновяване.

"След излизането на резултатите, забелязахме, че под 6% са одобрените за финансиране проекти. Огромната част от останалите проекти са класирани като одобрени, но не подлежащи на финансиране. Това за нас е изключително странно определение. Ако един от одобрените отпадне по някаква причина, би следвало някой от резервите да влезе. Следващият проблем обаче е, че огромна част от проектите, които сме в тази категория за одобрени, но не финансирани, сме с еднакъв брой точки. Много въпроси се пораждат", коментира Денков в предаването "Преди всички". 

По думите му също така липсват мотиви за одобрените, неодобрените или нефинансираните проекти. Той изтъкна още, че читалищата не са били диференцирани

"Не търсим някаква форма на ревизия. Ако МК припознае този апел от наша страна, да заложи евентуално по-голям бюджет за програмата за следващата година, поне в размер на 10 млн. От друга страна НС и депутатите също да обърнат внимание на това, че читалищата са в ситуация, в която от години съществуват поправки, които следва да бъдат внесени, утвърдени и приложени по отношение на Закона за народните читалища. Те стоят на трупчета като ред други неща. Това по скоро е апел към хората с административна и практическа власт - да обърнат внимание на читалищата", обясни Орлин Денков.

Цялото интервю на Силвия Великова с Орлин Денков в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Анастасия Крушева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна