Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Околосветско пътешествие през традициите на Рождество и Коледа

Las Posadas
Снимка: Root and Vine

Посрещането на Бъдни вечер и Рождество по света крие голямо разнообразие от традиции и странности, които отразяват културата и наследството на всяка страна.

В предаването "Нашият ден" обикаляме земното кълбо с някои любопитни и малко познати обичаи от различни краища на света:

Латинска Америка

Венецуела: Пътуване до църквата с ролкови кънки

В Каракас, столицата на Венецуела, е традиция хората да отиват на сутрешната коледна литургия, придвижвайки се с ролкови кънки. За да се осигури безопасността на участниците, много улици се затварят за движение по време на този необичаен ритуал.

Мексико: Празненства "Posadas"

В Мексико от 16 декември до Бъдни вечер се провеждат празненства, наречени "Posadas", които пресъздават пътуването на Мария и Йосиф в търсене на подслон. Децата обикалят от врата на врата, а на Бъдни вечер се организират големи празненства с пиняти.

Гватемала: Изгарянето на дявола

В Гватемала коледните тържества започват на 7 декември точно в 18:00 ч. с ритуала – "изгаряне на дявола". Началото идва от колониалните времена, когато местните палели огньове в чест на празниците. Постепенно обаче добавили фигури на дяволи, а в последно време дори и дяволски пиняти, за повече настроение. За час небето се изпълва с дим от около 500 000 огньове, а фойерверките добавят празничен блясък.

Бразилия: Празнуване на Бъдни вечер на плажа

В Бразилия, където декември съвпада с лятото, за много от семействата е обичайно да празнуват Бъдни вечер на плажа. Те организират пикници, пеят коледни песни на открито и се наслаждават на фойерверки.

Азия

Япония: Празнична вечеря в KFC

Въпреки че Коледа не е традиционен празник в Япония, през 70-те години на миналия век успешна рекламна кампания на известен световен бранд за бърза закуска KFC създава обичая семействата да консумират пържено пиле на Бъдни вечер. Тази практика е толкова популярна, че резервации за празничната вечеря се правят месеци преди 24 декември.

Филипини: Misa de Gallo

Във Филипините съществува традицията "Misa de Gallo" или "Симбанг Габи" – серия от девет нощни литургии, започващи на 16 декември и завършващи на Бъдни вечер. Вярва се, че ако човек присъства на всички девет меси, желанието му ще се сбъдне. След службата хората често се събират заедно, за да споделят традиционни храни и напитки.

Сирия: Празнични обичаи

В християнските семейства в Сирия, на Бъдни вечер, цялото семейство се събира около незапаленото огнище на двора и всеки държи запалена свещ. Най-малкото дете запалва огъня. След като той изгори, всеки прескача пепелта и си пожелава нещо. В Сирия и някои части от Близкия изток не шейната, а камилите играят централна роля в носенето на подаръци. Децата вярват, че даровете се носят от едногърба камила, символизираща пътешествието на влъхвите до Витлеем.

Европа

Швеция: Доналд Дък – героят на Бъдни вечер

За шведите Бъдни вечер започва още в 3 часа следобед. Всяка година, без изключение, семействата се събират пред телевизора, за да гледат специалното издание на Walt Disney, наречено „Доналд Дък и неговите приятели ви желаят весела Коледа“.  Филмчето се излъчва по същото време от 1959 г. – без нито една реклама! Това е традиция, която обединява малки и големи, и макар на пръв поглед странна, за шведите тя е толкова важна, колкото коледната вечеря.

В скандинавските страни все още е жива и традицията на коледната коза, която някога била тази, която раздавала подаръците. (Макар че днес ролята на дарител е поета от съвременния Дядо Коледа, козата все още е популярен символ, който украсява домовете.)

Норвегия: Скриване на метлите

В Норвегия съществува вярване, че на Бъдни вечер вещиците и злите духове излизат навън. За да предпазят домовете си, норвежците скриват всички метли преди лягане, за да не бъдат откраднати и използвани от злите сили.

Финландия: Коледна сауна

Във Финландия е обичайно семействата да посещават сауната в деня на Бъдни вечер. Сауната се счита за свещено място, където хората се пречистват както физически, така и духовно преди празника.

Исландия: Йоласвейнар (Yule Lads)

В Исландия децата очакват посещението на 13 палави трола, които идват по един във всеки от дните преди Коледа. Всеки трол има специфично име и поведение. Един облизва лъжиците, а друг подушва вратите. Тези фигури оставят подаръци в обувките на децата, ако са били послушни, или картофи, ако не са.

Италия: Празникът на седемте риби

В Италия на Бъдни вечер много семейства спазват традицията "Празник на седемте риби", сервирайки разнообразни ястия с морски дарове. Този обичай произлиза от римокатолическата традиция за въздържание от месо на Бъдни вечер.

В страната добрата старица Бефана идва на Богоявление (6 януари), за да остави подаръци за послушните деца. Според легендата тя пропуска да посети новородения Исус и до днес обикаля света в търсене му, носейки радост на малчуганите.

Испания: Тримата крале и камилите

В Испания, Мексико и други латиноамерикански страни децата също получават своите подаръци не на Коледа, а на 6 януари, Богоявление. Тримата влъхви – Мелхиор, Гаспар и Балтазар – донасят даровете, напомняйки за златото, тамяна и смирната, подарени на малкия Исус.

В Андалусия, децата дори оставят обувките си, пълни със слама, моркови и ечемик, на прозореца, за да нахранят камилите на Тримата крале влъхви.

В Каталуния съществува хумористичния "Кага Тио“ това е дървен труп с нарисувано лице, който децата "хранят" и покриват с одеяло през декември. На Бъдни вечер те го удрят с пръчки, пеейки песни, за да "изходи" подаръци и сладкиши.

Украйна: Украса с паяжини

В Украйна коледните елхи често се украсяват с изкуствени паяжини и паяци. Тази традиция произлиза от легенда, в която паяци украсяват елхата на бедно семейство, носейки им късмет и благополучие.

Северна Америка

Гренландия: Вечеря с китова мас, сервирана от мъже
В Гренландия мъжете поемат ролята на домакини, приготвят и сервират на трапезата. Основното ястие е матак – китова мас, която за повечето хора звучи екзотично. Но това не е нищо в сравнение с кивиака – птиче месо, което е било заровено в тюленова кожа с месеци, докато започне да се разлага. За щастие, десертът е доста по-достъпен за вкусовите ни рецептори – класическа каша с масло, канела и захар.

Африка

Южна Африка: Пържени гъсеници

В някои части на Южна Африка е традиция да се консумират пържени гъсеници на коледната трапеза. Тези, известни като "коледни гъсеници", се считат за деликатес и символ на късмет.



По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна