"Всичко това дава капка по капка нещо, което с времето с натрупвания се получава. Науката работи с много голямо натрупване“, обясни той.
Петър Теодосиев определи едно от най-големите български достижения за 2024 г., именно разработването на специализирания български генеративен езиков модел на изкуствен интелект BgGPT, създаден от Института за научни изследвания в областта на компютърните науки (INSAIT) към Софийския университет "Св. Климент Охридски“.
"Науката вече не е само в лаборатория с колбички. Има и такива, но те са малък процент от хората, които се занимават с наука, защото има дори и компютърна химия. На компютъра става много по-бързо резултата, който търсиш“, посочи Петър Теодосиев.
"Изкуственият интелект ще помогне за създаването на различен вид тестове, които вместо да се прилагат на човек, те ще симулират човек и това ще помогне много по-бързо. Това ще е наистина сигурен метод, т.е. всички данни, които ще бъдат различни на различните хора, ще бъдат взети предвид и няма да има нужда да чакаме", добави той.
Петър Теодосиев изтъкна, че в началото на 2025 г. България започва да работи по мащабен проект свързан с водород и водородни технологии, които ще помогнат за развитието на по-чист транспорт и енергия. До най-много 7 години, постиженията в тази сфера могат да направят България лидер в областта на Балканския полуостров, прогнозира той.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.