Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата.
Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели: "Романът беше приет топло от читателите, което ме учуди, защото тематиката, която съм подхванал, е доста трудна за преглъщане. Това е антиутопичен поглед към настоящето, който не е лесен за осмисляне. Някои от проблемите, които засягам, са болезнени и некомфортни, но явно са важни за хората."
Размишлявайки за глобалните събития, той се спря на Олимпиадата, която, според него, е илюстрирала загубата на състрадание в обществото. "Едно от събитията тази година показа драстично липсата на емпатия, на разбиране към останалите. Олимпиадата, събитие, което беше създадено с цел да ни обединява, всъщност ни разедини. Това е тъжно и показателно за състоянието на човечеството."
Бимбалов изрази и своите притеснения за политическата ситуация в България: "В България няма политическа криза, има заложническа криза. Ние и политическите партии сме заложници на интересите на няколко групировки. И това са престъпни групировки, няма какво да ги завоалираме зад други определения. Те доминират обществения и политически живот и диктуват правилата."
Той направи и прогноза за ролята на президента Румен Радев в бъдещето на страната: "Президентът Радев съвсем скоро ще запълни едно голямо опразнено пространство. Хората, които търсят отново своя спасител на бял кон, ще го видят в тази роля. Това е начинът, по който нашето общество често действа – с надежда за чудо."
Разглеждайки протестите от минали години, Бимбалов направи паралел между събитията през 2013 и 2020 г.: "През 2013 г. се появи една огромна енергия срещу корупционните модели, която беше свързана с желанието на Пеевски да овладее службите. Тогава тази енергия беше разбита по различни начини. Това са методи, които задкулисието много добре владее и които са наследени от службите.“ Той добави: „През 2020 г. видяхме подобна енергия, акумулирана срещу статуквото и корупцията. Тогава Борисов не смееше да отиде на работа дълго време, защото под прозорците му вреше и кипеше. Но тази енергия отново беше разбита."
Коментирайки последните събития, той спомена скандалите около Народния театър, визирайки силно дискутирания избор на ПР, като символ на това разделение: "Дори случващото се в Народния театър, което изглежда много встрани от всичко, беше последният удар на ножа върху нашето малко общество на хора, желаещи някаква модерна промяна. Тогава ни разделиха окончателно."
С думите си Радослав Бимбалов очерта картината на една година, изпълнена с разделения, но и с възможности за преосмисляне. "Един мислещ човек не би могъл да каже, че е краен либерал или краен консерватор, защото това е нелепо. А в момента се опитват да ни направят точно това – да ни вкарат в крайности. Въпросът е доколко ще се оставим да бъдем манипулирани.“
Слушайте!