С 50 процента поскъпва от Нова година билетът за посещение в крепостта „Царевец“ във Велико Търново и в средновековните църкви в архитектурния резерват Арбанаси.
Последното увеличение беше през 2021 година, когато билетът за индивидуалните туристи от 6 лева стана 10 лева. От 1 януари туристите вече ще плащат по 15 лева. Ще намали ли това посещенията в най-предпочитания от туристите архитектурно-музеен резерват на открито у нас и какво налага новото поскъпване, коментира директорът на Регионалния исторически музей във Велко Търново Иван Църов пред БНР.
Румънци, китайци, испанци, немци, американци, британци, японци, тайванци и израелци са най-многобройните чуждестранни туристи във Велико Търново в края на есента, началото на зимата, показват данните на Териториалното статистическо бюро. За чуждестранните туристи няма да е осезаем проблем, че, за да влязат през портите на крепостта на царете от династията на Асеневци от Нова година индивидуалните туристи ще трябва да платят не 10 лева, а 15 лева. Българите казват, че ще им дойде скъпо, но Царевец си е Царевец:
„Струва ми се че е много висока“.
„Бих отишла пак, колкото и да е“.
„Ние сме пенсионери, малко по-евтино вървим“.
„Не може да дойдеш във Велико Търново и да не видиш Царевец“.
Цените на енергоносителите, минималната заплата, инфлацията, увеличението на разходите за поддръжка на музейните обекти – това са основните фактори, които налагат входните билети отново да поскъпнат, коментира Иван Църов:
„И така, изчислявайки всички тези дадености, няма как да не се повишат и входните такси, защото културата също струва пари и се налага да бъде финансирана по този начин. Не всички обекти повишаваме с 50 %. Средно е с около 35 %. Има по-малко посещаеми обекти, при тях увеличението е по-малко. Надявам се, че ще успеем или ще бъдем на ръба. Ако трябва да са реални цените, входът за крепостта „Царевец“ трябва да бъде не 15, а 25 лева. Това би трябвало да бъде за всички останали обекти."
31 са общо музейните обекти. Някои са църкви на по пет века, като в Арбанаси, и къщи на по 300 години, които се поддържат и управляват от Регионалния исторически музей. Реално се посещават 24, а крепостта „Царевец“ е най-предпочитаната.
15 лева входен билет за индивидуалните туристи за крепостта и за Арбанашките църкви няма да намали туристопотока, категоричен е Иван Църов:
„Първо ще има някакъв малък отлив, основно при индивидуалните туристи, които са една трета. Но при груповите туристи и чужденците - не, те сключват пакетни договори. Не съм притеснен, оптимист съм, че ще задържим нивото на посетителския интерес“.
За да бъдат цените на музейните обекти по-поносими, има пакетни билети, които също поскъпват, посочи музейният директор:
„Индивидуалният пакетен билет, който сега беше 20 лева, става 30 лева. С него в рамките на два последователни календарни дни човек може да посети по негов избор 10 от 14 музейни обекта. Семейният билет от 25 лева става 40 лева. С него може да влязат двама възрастни с до три деца. По този начин можем да намалим финансовата тежест на нашите посетители. Отделно има много преференциални цени за групи, за хора в неравностойно положение, децата до 7 години влизат безплатно. Всеки последен четвъртък от месеца всички музейни обекти остават безплатни. Това е част от социалната ни функция. Ние не сме фабрика, от който се очаква да печели. Ние извършваме по-скоро социална дейност“.
Около 3 милиона лева се генерират от входните билети годишно в музейните обекти в община Велико Търново. Не можем да се възползваме от тези средства пряко, за поддръжка. Парите минават през общината и част от тях се връщат. Оказва се, че не колкото трябва, според закона за културното наследство.
„Да, наистина Законът за културното наследство така е записано, но има други закони, които дават други разпоредби. Има противоречащи си закони. Музеят страдаме от това недоразумение“.
Иван Църов е категоричен, че няма музеен обект в община Велико Търново, включително и крепостта „Царевец“, които да са опасни за живота и здравето на посетителите. Там, където има такива зони, те са обозначени.
Подробности чуйте в звуковия файл.