Интервю на Веселина Миланова с Даниел Петров в предаването ''Преди всички''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Нямаме точна информация за ситуацията към тази сутрин, имаме към вчера следобед. В Габровска община около 10 населени места, в Тревненска - 5-6 и в Севлиевска са 2-3 - в тези населени места има частично прекъсване на електрозахранването.
Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Даниел Петров, избран от Габровски многомандатен избирателен район.
Той изрази надежда нито един абонат да не остане без ток в Новогодишната вечер. За него е абсолютно недопустимо и строго укоримо да няма електричество в следствие на 20 см. мокър сняг.
След започването на новата пленарна година ще предприемем действия, с които до голяма степен това да може да се подобри, обяви Петров в интервю за предаването "Преди всички". Според него не трябва да се приема като основателно оправданието на ЕРП-тата, че не може да се изсекат дърветата, които падат и късат далекопроводите, защото е сложно и става след тежки съгласувателни административни процедури.
Той подчерта, че преди повече от година са поискали инвестиционните програми на ЕРП-тата, но все още тях ги няма. По думите му дружествата са длъжни да ги публикуват, но от 1 година отказват да го правят. ЕРП-тата имат много прецизна информация за това кои зони са най-уязвими за аварии, отбеляза депутатът и добави, че инвестициите могат да бъдат насочени именно в тази посока.
"Доколкото знам към момента това са 10,5 лв. на мегават - това излиза от нашите джобове, за да влезе като инвестиция в електропреносната мрежа. Не трябва да се обръща внимание само на големите ползватели на електроенергия. Трябва да се обърне внимание на всяка една къща във всяко едно населено място, в която свети лампа или работи климатик. Работата в следствие от тези инвестиции на първо място трябва да има социално отражение".
По думите му КЕВР знае какво се случва. Според него приоритетите на ЕРП-тата трябва да се преориентират към обслужване и обновяване. Държавата може да окаже натиск, като наложи по най-строгия начин тези инвестиционни програми да бъдат публикувани и обсъдени и да могат длъжностните лица, които работят в звената за рискове и аварии, и кметовете да дадат становища, категоричен бе той и отбеляза, че към момента никой не ги е виждал тези инвестиционни програми.
Депутатът смята, че сумите от 30 лв. за компенсации за едно денонощие на потърпевшите са подигравателни. Според него тези стойности трябва да бъдат преизчислени на база на покупателна способност, инфлация и други показатели.
Абонатите трябва да подават жалби, напомни Даниел Петров и обясни:
"За да може един абонат да бъде компенсиран, той трябва да се е оплакал някъде. Най-голяма тежест имат колективните жалби от над 50 души. Те могат да се внасят и от кмета, и от пълномощник, и от хората. Ако могат, да го направят и в копие до Министерството на енергетиката, КЕВР и ЕРП-то - това има най-голяма тежест. Това е сигурен начин, че ще бъдат обезщетени. Колкото повече такива жалби има, по-добре за гражданите".