"Напоследък като меланхолия се определят състояния на по-ниска активност, по-малко ентусиазъм, което е било първоначалното значение на меланхолията преди повече от 2000 години.
С течение на времето обаче този термин все повече се приближава към сегашното състояние - депресия.
Но има разлика между депресия и меланхолия, защото депресията е клинично понятие, което взависимост от тежестта си може да бъде в три различни степени. Първата степен - леката депресия, може дори да не се забележи от околните хора, посочи доц. Дилков.
"Празниците обикновено са свързани с хубави емоции, с приятни преживявания, но е въпрос на нагласа доколко ние ще се разпрострем в своите преживявания.
Ако сте забелязали, напоследък много често се чува твърдението от някои хора, че са много емоционални. В това понятие обаче, за съжаление, влиза често емоционалната нестабилност или емоционалната неустойчивост, коята много лесно се поддава на външни стимули.
Такъв човек от най-малкия повод може да бъде еуфоричен, или от най-малкия проблем може да възникне състояние на апатия, на депресия, допълни психиатърът.
Доц. Данчо Дилков, началник на Клиниката по психиатрия на Военномедицинската академия в София посъветва при депресия да не прибягваме до самолечение или към чашата с алкохол като средство за релаксация.
"Добре е да приемем началото на годината като начало на нещо ново, на нов период, в който ние ще можем да преживеем отново хубави събития, това е трябва да ни бъде нагласата, позитивната нагласа, тогава ще посрещнем годината с добро настроение и човек ще бъде добре. Няма да има нужда от психиатър...
Другото много важно нещо е, ако иска човек да бъде удовлетворен, той трябва да е запазил в себе си вярата - вярата в Бог, вярата в себе си преди всичко, в своята индивидуалност и собствените си сили и така с Божията помощ ще може да се справя, каза още за БНР доц. Дилков.
Още по темата в интервюто на Мая Данчева с доц. Данчо Дилков в рубриката "Минути за здраве".