Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Особености на азербайджанския начин на живот

4
Баку, Азербайджан
Снимка: Магдалена Гигова

Азербайджан е гостоприемна страна. Към гостите там се отнасят като към близки роднини, освен това стриктно следват заветите на предците си и пазят националната култура от външни влияния. Някои местни традиции изглеждат доста странни за туристите. Събрах онези от тях, които изненадват чужденците.

Гостът е цар!

В Азербайджан се смята за истински позор да посрещнеш лошо гост в дома си. В миналото в азербайджанската къща жените постилали килими пред госта, а младежите в къщата му пеели песни и обсипвали пътя му до богато наредената маса с цветя. Днес азербайджанците посрещат гостите с чай и ориенталски сладкиши. Не е препоръчително да отказвате чашата, това се счита за проява на неуважение. Близък приятел на азербайджанец може да му стане враг, ако не откликне на поканата му да споделят чая.

Баку, Азербайджан

Майката е най-важният човек!

Въпреки факта, че мюсюлманската религия е широко разпространена в почти цялата страна, жените там имат право на глас при решаването на семейни проблеми. Като се омъжи, азербайджанката получава възможността да контролира финансовите дела на семейството и сама да взема решения за живота на децата. Но всичко това се случва само ако тя е най-възрастната в семейството. Такава власт обикновено е съсредоточена в ръцете на свекървата, а снахите просто играят ролята на съпруги на синовете и домашни помощници.

Азербайджанските майки се месят в личните работи на децата си. Те решават къде да учат, къде да работят и за кого да се оженят. Порасналите отрочета се допитват до майките си по всички важни въпроси. В азербайджанските села родителите все още сами избират булки и младоженци за децата си. В градовете населението е по-прогресивно и можете да си харесате партньор в живота, но той трябва да бъде одобрен от родителите ви след своеобразен кастинг.

Баку, Азербайджан

Социалните мрежи са забранени за жените

В страната на вятъра и слънцето жените имат право да шофират, работят и гласуват от 1918 г. насам. Те също така свободно участват в социалния и политически живот на държавата, правят бизнес и като цяло се чувстват доста свободни личности.

Да, ислямът в страната наистина има силно влияние върху начина на живот, но дамите в Азербайджан не са толкова ограничени в правата си, колкото другаде. Обаче социалните мрежи са им забранени. И това се спазва особено строго в селата. В градовете има известни облекчения. Участието в социални мрежи е неприлично занимание за жена, според азербайджанците. И омъжените, и младите момичета не трябва да се излагат на обществено внимание.

Баку, Азербайджан

Хлябът е свещен

За азербайджанците хлябът е свещена храна и предмет, върху който човек може да се закълне. Тамошните не режат хляба с ножове и в никакъв случай не го изхвърлят. Ако споделят къшей с врага си, това показва края на враждата. В страната казват за честния човек: "Той е верен на хляба!".

Бебетата в азербайджанските семейства се къпят в леко подсолена вода. Това се счита за силен амулет срещу зли очи и всяка негативна енергия.  Там не показват пеленачетата си на никого в продължение на 40 дни, за да не ги урочасат.

В чест на появата на първото зъбче на дете азербайджанско семейство организира празник, канят се роднини и приятели.

Азербайджанците раздават лакомства на съседите си, за да се зарадват и те на бебето. Такива тържества укрепват социалните връзки.

Заради високата култура на гостоприемство азербайджанците не гонят директно гостите. Но се случва някой да се застои неприлично дълго. За да решат проблема, събират в торба  хранителни продукти и я поставят пред вратата. Така гостът разбира, че е време да си тръгне. В крайна сметка, осигурили са храна "за изпът".

Белязват булката с кръв от агне

В миналото сватбите в Азербайджан траели поне седмица. Днес церемониите продължават няколко дни. Преди младоженецът да дойде да вземе булката, тя се заключва в една стая, а ключът се дава на жениха едва след като плати откупа. Още преди невестата да излезе от къщи, краката ѝ се поливат с вода. Това се прави, за да не ѝ липсват близките в новото ѝ семейство. А на прага на дома на младоженеца булката чупи чиния с крак. На азербайджанска сватба често се коли агне и булката се белязва с кръвта му, за да живее семейството в изобилие.

Снимки - Магдалена Гигова
По публикацията работи: Росица Михова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени