Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване на пълния размер на директните плащания на база стопанство. Това ще е реално утежнение за голяма част от земеделските производители, обясни пред БНР Костадин Костадинов от Аграрната камара.
В нашата страна условията в трудовото законодателство са много по-тежки в сравнение с тези в ЕС. Голяма фирма или голямо стопанство ще се справи, но по-малките – едва ли, изрази мнение той и даде примери с множество бюрократични условия в процеса на работа, които се въвеждат.
"Имате връчен електрически инструмент за работа и трябва да имате отговорник, който да го проверява всеки ден и той трябва да има изкаран точно определен курс. За един земеделски производител – ще кара на полето ли, ще кара курсове ли? Това е малка брънка от цялата верига ангажименти."
Социалната условност не беше самоцел. Тя е плод на дългогодишна работа в ЕС да се изсветли сектора, смята Валентина Васильонова от Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ.
"Да се даде възможност секторът да стане по-привлекателен за работа. Критичният момент дойде с ковида, когато сезонните работници станаха критично видими и важни. Те са може би 10-ина милиона, които редовно кръстосват границите на европейските страни."
По думите ѝ, голяма част от тези работници работят именно при нарушения, които тя определи като "условия на съвременно робство".
Не може високият стандарт да бъде пречка за конкурентноспособен бизнес, подчерта Васильонова в предаването "Преди всички".
"Да, ще има шок в началото, но причината за това е, че двете години, в които имахме възможност да коментираме какво означава тази социална условност – тя не е наказание, ние ги пропуснахме."
Това ще е бич в ръцете на инспекторите, предупреди Костадин Костадинов, като акцентира върху субективността.
"Когато един инспектор влезе на проверка – 24 страници, точки, евентуално един подпис на длъжностна характеристика… Много са нещата, които обхваща тази социална условност и много са нещата, които не са понятни за голяма част от земеделските производители."
Прекаленото утежняване на административните условия на пръв поглед може да изглежда прекалено, призна Валентина Васильонова, но добави:
"Не мога да приема, че като общество трябва да се съгласяваме с по-ниски социални стандарти, ако това е тезата на бизнеса. Методиката с нищо не прекалява, регламентът – с нищо."
Оказва се, че в много малко страни са направени консултации със социалните партньори за въвеждането на социалната условност, уточни тя.
"Фермерите няма да бъдат изненадани от проверките на Инспекцията по труда. Те са регулярни, но сега обхватът ще нарасне. Инспекцията по труда нищо не знаеше за социалната условност, а самата методика в крайния си вариант излезе около Коледа. Държавата като си пасува, ние, като организации защитаващи производителите, трябва да им обясним на прост език", коментира в заключение Костадин Костадинов. Според него "всичко пада на гърба на земеделските производители".
Двете мнения в детайли по темата чуйте в звуковия файл.