Това мнение изрази пред БНР Деян Колев, основател на "Амалипе". По думите му "ненадейното приемане" на промените в образователния закон е довело до забрана на пропаганда, "каквато никога не е имало".
Бяха предложени и промени в Закона за закрила на детето, които щяха да забранят всякакъв вид дискутиране на такива идеи и извън училище, на публични места, включително в интернет, което е невъзможно да бъде направено, посочи той.
"Училищата, с които вече работим, ще продължат да работят с нас. Те ни имат доверие и нямат притеснение да работят с нас. Но за нови училища и други организации ще става все по-голям проблем, защото директорите се страхуват – да не бъдат наказани, да бъдат обект на препитвания и дори този страх да е напълно неоснователен, понякога автоцензурата е най-страшна", коментира Деян Колев.
Голяма част от добрите неща в образованието се случват при взаимодействието между училища и НПО, смята представителят на "Амалипе".
В предаването "Хоризонт до обед" той заяви, че бодро вървим по "светлия" пример на други европейски държави като Унгария и Словакия, които от своя страна следват примера на "по-източни държави", сред които Русия и Грузия.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.