Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Кашъмов: Предложението за класифицираната информация, свързано с вицепрезидента, може да е параван

"Това са много опасни тенденции, защото те създават възможността да бъде установено едно трайно влияние на тайни институции и служители върху легитимно избираните от гражданите хора"

| Интервю
Александър Кашъмов
Снимка: БГНЕС

Предложението, свързано с вицепрезидента, може да е параван за останалите - проблематичните промени, свързани с вечната тайна.

Това допусна пред БНР експертът в областта на достъпа до информация адвокат Александър Кашъмов във връзка с предложенията в проекта за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация. В тях служебното правителство предлага вицепрезидентът да получава достъп до класифицирана информация още с встъпването си в длъжност без да е необходима проверка за достъп до нея, както и класифицираната информация да е засекретена завинаги.

По думите му промяна, засягаща вицепрезидента, е единствената, която е отразена в мотивите:

"Там не се съобщава нито за унищожаването на документи, нито се споменава за заобикалянето на реда по ЗДОИ, нито се коментира случая с кметовете, на които се въвежда възможност само за това, че не са поискали в срок достъп, да им бъдат прекратени правомощията. Това показва първо една тежка криза, от която ние не сме излезли. Ние след прехода, който беше около 30 години, сме в 3-4-5 години безвремие, което също създава опасност стари идеи и щения на хора и позиции от тъмния сектор да протягат дългата си ръка. Освен това стои и въпросът за връзката президентство, служби от една страна, а от друга страна – очевидното подвеждане и на министър-председателя да предложи за обсъждане подобен проект".

В предаването "Преди всички" Александър Кашъмов напомни, че за пореден път се прави такъв опит:

"Това не е за първи път. През 2019 г., към края на онова проблематично управление, начело с ГЕРБ, беше направен подобен опит по инициатива на ДАНС. Доколкото разбираме сега премиерът отново действа по инициатива на тази служба. Опитът за връщане на вечната тайна този път става не под формата, както беше тогава – искам да бъде увеличен до безкрайност срокът за защита на класифицираната информация, този път е предприет друг подход – въвеждаше се възможност да бъде унищожавана класифицирана информация преди да е изтекъл срокът и преди тя да е станала достъпна за гражданите по реда на Закона за достъп до обществена информация".

Той отбеляза, че от 2002 г. задължително всеки декласифициран документ, чийто срок на защита е изтекъл, става достъпен по реда на ЗДОИ.

Адвокатът коментира и опита да бъдат прекратявани правомощия на кметове. По думите му големият проблем е, че през този закон ще могат да се отменят легитимни избори и да се правят промени, които иначе могат да стават само през вота на гражданите:

"Това е един закон, който обичайно остава встрани от полезрението на голяма част от политиците и обществото, но всъщност той е много важен точно по тази причина. През него е възможно тайните служби да влияят пряко върху политическия процес, който е публичен и открит, и да подменят вота на гражданите – нещо, което е абсолютно недопустимо в едно демократично общество".

Има много случаи, в които се събира информация за даден човек, който е на пост, с помощта на СРС-та и след това тази информация винаги е класифицирана, коментира Кашъмов. Той изброи и скандалите през годините с класифицирана информация, които, според него, ясно показват дали е допустимо и легитимно да има вечно класифицирана информация. Освен това по думите му това противоречи на Конституцията.

Адвокатът отбеляза и друг аспект, свързан със закона – дори за исторически цели да не може да се ползват тези документи, защото ще останат вечно засекретени, ако законът бъде приет.

Предложенията за промени вече не са достъпни на сайта на Министерския съвет, което също не е редно, защото гражданите имат право да знаят за тях, каза още той и заключи:

"У нас секторът за сигурност не беше истински реформиран през всичките тези години. Не беше прекъсната истински и сериозно връзката между ДС и новите институции и второ - там винаги текат някакви подобни процеси, които създават опасността от подкопаване на демокрацията. Това са много опасни тенденции, защото те създават възможността да бъде установено едно трайно влияние на тайни институции и служители върху легитимно избираните от гражданите хора. Това би довело до опасни процеси на една демократична европейска страна". 

Според него трябва да бъдат създадени поколения от общественици, политици и институции, които да бдят и да не позволяват подобни неща.

Цялото интервю на Веселина Миланова и Силвия Великова с адвокат Александър Кашъмов предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени