Споделеното родителство, една от промените в Семейния кодекс, спасява родителите от мръсна съдебна битка. Така адвокатът, експерт по семейно право, Карло Луканов коментира внесените промени в Семейния кодекс в интервю пред БНР.
"Така законът им казва, "вие сте еднакво добри и оставате и двамата родители". Тази практика на запад показва, че това изкарва основата маса от родители от семейната война", сподели той в предаването "Нещо повече".
Над 100 000 деца у нас са жертва на родителско отчуждение след развод. А експерти се обединиха около факта, че конфликтът между родителите променя психиката на детето.
Според адв. Луканов проблемите са комплексни и промените също трябва да са комплексни и затова се въвеждането на презумция за споделено родителство е добро.
С промените в Семейния кодекс се вкара задължението на съда, при съмнения на отчуждение на детето, да назначи вещо лице - психолог.
"Досега законът позволява споделено родителство, чл. 59 казва, че след развода родителите решават всичко по взаимно съгласие. И се казва, че и двамата родители трябва да останат в пълна степен титуляри на правата на детето. Първия аспект е юридическия и се отнася за взимане на важни решения без да се влияят от развода - къде да живее детето, избор на училище, вероизповедние, допълнителни занимания. Ако е по споразумение, няма проблем. През 2017 г. Върховният съд каза, че това е допустимо за споделено родителство и започна да се случва", обясни адв. Луканов.
И допълни, че ако единият родител има претенции към другия, тогава съдът се намесва.
При споделеното родителство се приема, че детето живее по равно при двамата – около 1/3 от времето.
Адв. Луканов обясни и какви са мотивите на съда за присъждане на родителски права.
Критериите са заложени през 1974 г. в едно тълкувателно решение на Върховния съд.
"То е качествено за времето си и дори е било революционно за времето си, но отразява други реалности. Част от него и досега е актуална, но има и такава, която звучи дискриминационно. Според нея съдът дава приоритет на майката и се казва, "че майката е по-подходяща да отглежда момичета, а момчето от баща, защото има нужда от здрава ръка". Не казвам, че е правилно, но такива са били времената, бой сме яли и не сме го смятали за домашно насилие", коментира експертът по семейно право.
Той обясни, че при развод родителските правата не се губят, поне на теория:
"И двамата родители остават титуляри на правата, но упражняването на правата се присъжда на единия и става пръв между равни. Нещо като "голата собственост". Това титулярство на родителя е малко голо, имаш го на хартия, но на практика почти нищо не можеш да направиш."
Адвокатът посочи, че в Закона за личните документи не е отпаднала декларацията, която попълва родител или и двамата, когато детето напуска страната ни. Според него при въздушно пътуване, все пак се минава покрай кабинката на гранична полиция и може да бъде проверено. Но сега, когато има върволица от коли от България към Гърция, едва ли някой ще проверява дали децата имат декларация от родител или родители.
Той посочи и кога, и колко време отнема да се вкара детето в шенгенсикя компютър.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.