Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майстори от България разрастват мрежата за съвременно занаятчийско изкуство

Българските автори на Венецианското биенале "Хомо Фабер"

10
Снимка: Росина Пенчева

Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват утвърдени български автори, които развиват успешно своя занаят, прилагайки уникален подход, креативност и иновации.

България беше представена на третото издание на "Хомо Фабер" през 2024 г. на тема "Пътешествието на живота" от Димитър Станков, Людмил Йорданов и Яна Ценов.

Димитър Станков участва за втори път в биеналето. Тази година той представя Sake 2 – сребърна чаша за пиене на саке, инкрустирана със 167 скъпоценни камъни – бели диаманти в комбинация с червени и оранжеви сапфири. Съдът е поставен върху основа от мед, върху която е нанесена патина, за да се оцветят медта и среброто. Творбата е вдъхновена от акта на пиене на саке като традиция, ритуал и общуване между хората, а японската култура влиза в диалог с българската, интерпретирана чрез медната отливка под съда. Тя бе част от експозицията "Празнуване" (Celebration), посветена на ценните моменти на събиране около масата с приятели и роднини за забавление.

Людмил Йорданов е трето поколение майстор на кукерски маски. Две от неговите ръчно изработени маски от района на Граово бяха селектирани в изложбата "Сънища" (Dreams). Едната е ритуална, а другата – декоративна и направата им съчетава три различни техники – дърворезба, кожарство и обработка на рог. Конструкцията на всяка от маските е направена от борова дървесина или червена върба, която впоследствие е покрита с овча кожа и накрая са добавени рога от незастрашени животински видове. Лицето на маските е изработено от дърворезба, а червеният цвят задължително присъства, за да плаши злите сили.

Яна Ценов бе избрана за гид в образователната програма на биеналето, която дава възможност на студенти по приложни изкуства и дизайн от цял свят да прекарат шест седмици във Венеция. Тя е завършила моден колеж във Виена и в момента учи интериорен дизайн във Виена, където е родена. Тя говори перфектен български език и пази скъпи спомени от прекараните моменти при баба ѝ и дядо ѝ в България, а неин любим мотив са шевиците. За всички свои проекти Яна черпи вдъхновение от българските занаяти, а дипломната ѝ работа изследва преплитането на иновация и традиция с фокус върху българската бродерия.

Визуалният артист Росина Пенчева – фотограф и творчески продуцент, основател на платформата Capturing Creativity е един от посланиците в мрежата на "Хомо фабер". Тя разказа в "Артефир" за впечатляващото участие на България, новите български автори в онлайн ръководството на мрежата и възможностите за кандидатстване за стипендии на творците, които създават занаятчийско изкуство. Ще разберете и кои са наградените артизани в биеналето през 2024 година с трите награди в размер на 10 000 евро, за които традиционно гласуват съответно публиката, поканените журналисти и младите гидове.


По публикацията работи: Росица Михова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна