Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла. Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси.
"Мъглата по празниците, която наблюдавахме, беше свързана както с природните процеси, така и с използването на пиротехнически средства в по-големи количества.
Освен това използването на транспорта е силна предпоставка за появата на мъгла, а в конкретния случай тя беше свързана и с понижването на температурите, което засили използването на печки на твърдо гориво - дърва и въглища, поясни за БНР главен асистент Христо Попов, климатолог от Софийския университет.
"Когато говорим за естестената мъгла, тя е свързана преди всичко с кондензацията на водните пари. Мъглата в градски условия е свързана до голяма степен с човешката дейност, това е т.нар. "смог".
Тя е комбинация от водна пара и замърсители, свързани с човешката дейност. Това е винаги в големите градове, допълни Попов.
Климатологът разказа, че когато мъглите са свързани с негативни форми на релефа като речните долини и котловините, в част от които има разположени населени места, в случая София е разположена в софийската котловина, това води именно до комбинация от отделни фактори, всеки от които сам по себе си може да доведе до формирането на мъгла.
Когато тези фактори се натрупат, мългите стават по-мощни и като прибавим и човешката дейност, мъглите имат по-голяма гъстота, тоест видимостта е по-малка.
Климатът се влияе не само от вредните емисии, които се изхвърлят във въздуха, но и от обезлесяването, а също и когато се усилва застрояването.
Тук бих добавил и вредният навик на хората, които си оставят колите с включен двигател, докато не са в движение, а чакат някого или са отишли да си купят нещо до магазина...5 - 10 минути колата изхвърля газове в атмосферата, без да има КПД..., посочи ученият.
Същото се отнася и за колите, които стоят в задръстване на светофара, тези, които се движат, замърсяват по-малко въздуха.
Той разказа още къде отива мъглата, когато се вдигне, на какви светлини на фаровете да шофираме, когато има гъста мъгла, защо не трябва да вярваме в конспиративни теории по отношение на мъглите, пречиства ли снеговалежът въздуха, както и наличието на вятър и циклони, дали ниските температури отново водят до по-мръсен въздух и до мъгли?
Още по темата в звуковия файл.