Георги Захариев обясни пред БНР, че пазарът няма нужда от такава мярка.
"Тя изглежда изкуствено създадена с цел попълване на дупки в бюджета. Това се получава, когато нямаме редовно правителство. Тези 20% в никакъв случай не трябва да бъдат прехвърляни върху обикновените хора".
Ирена Перфанова предвиди няколко възможни сценария:
"Единият е покачване на цената, другият е увеличаване на сивия сектор, третият - изтегляне на имоти от пазара. А когато има дефицит и повече търсене, отколкото предлагане, това отново води до покачване на цените. Не е правилният момент. При всички случаи ще доведе до покачване на цените на пазара".
Големите инвеститори най-вероятно отчитат тази мярка като положителна, защото биха желали да бъдат в лоялна конкурентна среда с онези, които нарушават правилата за събиране на ДДС, обясни още тя в предаването "12+3".
"От гледна точка на гражданската им позиция - сигурна съм, че разсъждават като нас".
Захариев напомни също, че това е продукт, но със социална функция.
"Наемите вероятно ще гръмнат нагоре. Това е удар по обикновения потребител".
Перфанова отбеляза, че все повече хора инвестират в недвижими имоти, за да ги ползват, а не просто да си съхраняват парите.
"Цените на пазара са такива, каквито успява да поеме. След като се сключват сделки, след като има интерес към покупката на недвижими имоти, това означав, че има търсене, свободни капитали, възможности за подпомагане на инвестицията от банките. Продължава интиресът към пазара. И с мерките по ДДС, и без мерките ще има плавен ръст на цените до десетина процента".
Захариев обясни, че не трябва да гледаме парите като брутната сума, която ще дадем за даден актив, а като инвестиционна хипотеза.
"Очаквам по-плавен ръст на цените и наемите да се придвижат напред, за да започнат някакво достигнане на ръста на цените на имотите.
Дори да се приеме това предложение за ДДС, то вероятно няма да разклати фундаментално".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.