Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наплив на възрастни хора към домашния социален патронаж във Великотърновско

| Репортаж
Снимка: Здравка Маслянкова

Поскъпването на хляба и храните в търговската мрежа, по-високите цени на тока и на водата доведоха до увеличение на желаещите възрастни хора да ползват услугите на домашния социален патронаж в община Велико Търново. Най-скъпият дневен купон е 8 лева и включва тристепенно меню за обяд, задължително с месно ястие, половин хляб и вечеря. 140 самотни възрастни хора са в листата на чакащите.

Същевременно с близо 400 хиляди лева, поделени поравно между общинския бюджет и социалното министерство, във великотърновското Ново село напълно беше обновена базата и оборудването на домашния социален патронаж, за да се разширява услугата.


Преди 35 години в община Велико Търново започва срещу заплащане доставката на прясно сготвена храна по домовете на възрастните хора. Тогава хората се отказваха, а сега има наплив, разказва Славка Александрова от Ново село. По думите ѝ е невъзможно днес с 8 лева от пенсията да си осигуриш здравословна и питателна храна всеки ден.

"Населението тук застарява. Трудно е да отидат да накупят продуктите от магазина, трудно е да сготвят. Консумацията на ток, вода и всичко останало - никога няма да се доближи сметката до тези 8 лева".

Бързата сметка в двата хранителни магазина в Ново село показва, че за 8 лева, колкото е най-скъпият дневен купон за обяд и вечеря в патронажа с хляб и десерт, може да се купи един хляб, две кисели млека, пет яйца, 100 грама колбас и една вафла. За месо, плодове и зеленчуци парите не стигат.


Трудната подвижност, невъзможността за самостоятелно справяне в ежедневието и самотността са основните критерии и са по-важни от доходите на пенсионерите, за да ползват домашния социален патронаж, който храни стотици от Велико Търново и селата. Община Велико Търново поема чрез бюджета си половината от разходите за приготвянето на храната, за да е поносимо като цена за хората, казва Росица Димитрова, директор на общинската социална и здравна дирекция в община Велико Търново.

"От години ние изпълняваме социалната функция и никога не сме поставяли дохода на хората като критерий за допустимост. Винаги сме се старали да подпомагаме хората в нужда. От години готвим за над 650 човека, включваме и 200 души, които от началото на 2023 година и до сега са по програмата "Топъл обяд"".


Социалният патронаж в община Велико Търново има две бази – в Дебелец и в Ново село. Хората сами си избират кога в дома си да получават храната чрез специализирани автомобили – всеки ден или през ден, или два пъти седмично, да получават ли хляб и десерти или само готвено ядене и така плащат различните по цена купони. От Нова година услугата поскъпна с 25 стотинки, а хората, които искат да ползват услугата, се увеличават.

Имаме клаузи по договорите с доставчиците, които ни защитават от рязко поскъпване, коментира директорът на домашния социален патронаж Радослав Енчев:

"Хранителните продукти, които се доставят, са обвързани с договори по ЗОП, имаме регулатори, които не позволяват драстично увеличаване на цените. Справяме се, приготвяме питателна храна за нашите потребители. Когато супата е с месо, основното е постно. Работим в посока да увеличаваме хората, които да подпомагаме и са заявили своето желание. Около 140 са в листата на чакащите. Предприели сме действия за закупуване на нови автомобили, за да обхванем повече хора в повече населени места".

Близо 30 самотни възрастни хора от Ново село ползват услугите на патронажа, чиято база е в населеното място. За тях да готвят са наети три местни жени. С поскъпналия живот и ангажиментите на децата, на които им става все по-трудно да се грижат за възрастните си родители, тази социална услуга тепърва ще се разраства и държавата трябва сериозно да се замисли, казва кметът на Ново село Христо Христов.  

"Социалните услуги тепърва ще има все повече нужда от тях в България. Като кмет виждам как все повече близките не могат да обгрижват своите родители по различни причини. Тези услуги трябва да имат все повече сериозно развитие на национално ниво".


В социалния патронаж се стараем повече, отколкото пред печката вкъщи, споделят две от готвачките Илияна Сокерова и Нешка Димитрова:

"Това е призвание и старание. С новия патронаж е още по-добре. Възрастните хора много обичат да им готвим мусака и бисквитена торта", разказват готвачките.

Над 80 човека се хранят от ястията, приготвени в обновения и новооборудван филиал на социалния патронаж в Ново село и храната се разкарва до няколко населени места.

"Сега желанието ни е да включваме все повече населени места в общината и с новото оборудване да обхванем над 100 човека с храна, която се приготвя във филиала на домашния социален патронаж в Ново село", посочи Росица Димитрова, директор на общинската социална и здравна дирекция във Велико Търново.

Предстои отново да се търси финансиране, с което да се облагороди парка около социалния патронаж в Ново село.

Снимки в публикацията: Здравка Маслянкова

Целия репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна