Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание.
Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко Григоров, който е сред основателите на филмовия фестивал.
Тази година имаме два основни акцента в програмата, посочи той в предаването "Хоризонт до обед".
"Единият е върху турското кино, другият е върху хората на изкуството от региона на Менар.
Лентите са много разнообразни жанрово. Големият хит в селекцията е филмът "Росинант". Действието се развива в Истанбул и градът е като един от персонажите във филма. Съвсем различен е "Неразделни", който представя живота в една по-различна част от Турция- Кюрдистан".
Менар означава пътеводна светлина, фар, отбеляза Здравко Григоров.
"Идеята на фестивала е да бъде пътеводна светлина и да показва на зрителите едно друго лице на регион, който голяма част от хората свързват с негативи".
За първи път от създаването на фестивала няма филм от Палестина, тъй като таксите за излъчване на ленти, създадени там, са скочили много. Фестивалът е независим и се самофинансира, не разчита на субсидия от страна на държавата.
Особен акцент на фестивала е иранското кино.
"Голяма част от иранските филми, които показваме тук, не се прожектират в Иран".
"Невидимата красота на Ирак" е сред филмите, които се отличават на този фестивал, смята Григоров.
"Пустинни мантри" е другият филм, който препоръчвам. Откриваме с йордански филм – "Дано да е момче".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.