Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Капка Тодорова:

Понятието "biodeutsch" не може да бъде заметено под килима

Понятието "biodeutsch" (биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен отенък.

Какво означава понятието "biodeutsch" – и защо е фокусирало вниманието на комисията, в която влизат винаги четирима лингвисти и журналисти и двама представители от обществената сфера, които всяка година са различни, питам в "Мрежата" Капка Тодорова, кореспондент на "Клуб Z" в Германия.

Кой е биогерманецът

"Това е термин, който се наложи през последните години с възхода на крайнодесните и със засилването на антиимигрантските настроения не само в Германия, а изобщо в света. "Биогерманец" – това са германските граждани, които могат да проследят поколение назад  произхода си, който е само и единствено германски. Тази дума е продължение на антидумата от миналата година, която беше "ремиграция", когато този доскоро неутрален социологически термин бе взет на въоръжение отново от крайнодесните с теорията им за връщане на моноетническия профил на страната, чрез прогонване на всички, които нямат германски произход. Става дума не само за току-що дошли хора, а за всеки, който има един родител негерманец или баба и дядо негерманци, и така излиза, че може би 2/3 от населението на страната, както и на всяка друга европейска държава, разбира се, ако се тръгне много назад,  винаги ще открием някой роднина, който не е точно чист ариец или чист българин, или каквато е националистическата теория според региона."

Капка ТодороваОпасните теории

"Тези теории стават все по-опасни и става все по-неприятно да се срещат в Европа и все по-често това са антинастроения срещу всеки, който не говори езика, а е в страната, а той може да е турист, може да преминава само, може да е специалист, който е дошъл да работи за кратко, може да е и бежанец или пък мигрант... няма значение, но тези настроения срещу другия стават все по-силни с тази крайнодясна вълна, която наблюдаваме в момента в Европа. 

В Австрия, за първи път е възможно, все още се водят преговори, но все пак има възможност крайнодесен да е канцлер. В Германия крайнодясната "Алтернатива за Германия" е на твърдо втора позиция в проучванията за  изборите на 23 февруари т.г. Така че това са настроения, които не могат да бъдат заметени под килима. Все повече партии, които са иначе класически, също се заиграват с тази тема и да, антидумата "biodeutsch" събира в себе си цялото това развитие от последната година."

Масовите нагласи

"Да, тъй като поредиците от кризи си казаха думата във всяка една европейска държава, инфлацията доведе до обедняване на обикновения гражданин, кризата, срива на веригите за доставки, сега заплахата от въвеждането на мита от страна на Америка, което отново ще удари икономиката, и в крайна сметка икономическото обедняване води именно до това – да се засилват настроенията срещу чужденци, да печели много последователи идеята, че без тях, без чужденците, ще има повече работа, повече пари. Това, разбира се, не е вярно, тъй като въпреки тези настроения продължава да има проблем във всички европейски държави с недостатъчно работна ръка, недостатъчно специалисти, но, да, този парадокс не помага и обикновено, когато настроенията печелят над разума, никакви рационални доводи не могат да победят емоцията и когато да обвиниш другия за несгодите, е най-лесното обяснение."

Разделеното общество

"Обществото тук е толкова точно разделено, колкото и в България, колкото и във всяка друга държава в Европа. Темата за мигрантите е една от водещите, пенсионните проблеми на Германия и на всяка страна с демографска криза също са един вододел, който пък разделя млади и стари. Разбира се, войната в Украйна също е една тема, макар и не толкова ясно изразена като в България... Конфликтът в Близкия изток – също, но миграцията и пенсиите са класическите теми, които навсякъде и във всяко общество в Европа водят до непримирими позиции и голямо разделение.

За съжаление времената са такава, че се тества всяко едно общество, доколко има нетърпимост към определени теми и колко голяма е тя. Така че германското общество не прави изключение и то е подложено на тест, доколко уроците от историята могат да продължат да бъдат база при оформянето на настроенията, доколко икономическите реалности могат да бъдат важни при оформянето им."

Думата на Капка Тодорова

"Моята дума е "тръмпиада“, като нямам конкретно Тръмп предвид, а всичко онова, което се свързва с начина на водене на политика, на кампании и на настройване на хората едни срещу други, с изтеглянето от основни демократични базови принципи, с използване на политиката за решаване на лични цели и идеи и финансови цели също така. Да, за съжаление сме в една епоха, в която трябва да защитим демокрацията, която трябва да е достояние и на обикновения човек, от новия вид олигархия, от технологичните милиардери и богаташи, които имат много голямо влияние и много голяма власт и много сериозни пари. 

Това напомня, може би, на времето на петролните магнати в Америка. Тяхното време също отмина и силно се надявам това, на технологичните милиардери, да не повтори едно към едно онова толкова голямо влияние и разпарчетосване на света, което води до голяма депресия или голяма бедност, та, да, засега това е думата ми – "тръмпиада"."

Снимка – СБЖ

По публикацията работи: Милена Очипалска
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени