Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В очакване на Тръмп – какво да очакваме?

| Репортаж
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

"Настроенията в САЩ, а може би и в останалата част на света, са за значителна промяна в политическия пейзаж на Америка в следващите 24 часа. На събитие във Вашингтон в късния неделен следобед Тръмп говори за бързи действия след като започне вторият му мандат. Той обеща на събралите се да се справи с всяка криза, пред която е изправена Америка."

Това обясни журналистът Младен Петков преди инаугурацията на новоизбрания американски президент тази вечер българско време.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Очаква се блиц от укази, с които да се промени драстично посоката на САЩ. Става дума за масови депортации, за мита, отмяна на регулации за добив на нефт, отмяна на политики, свързани с борба с дискриминацията."

След 40 години церемонията се връща на закрито в ротондата на Капитолия. Клетвата на Тръмп ще е втората в историята, която ще се проведе в ротондата. Първата – тази на Роналд Рейгън през 1985-а, е била преместена отново заради студа. 

Това е церемония, която цели да демонстрира мирната смяна на властта, посочи Петков.

Клетвата, която полага американският държавен глава, е с над 200-годишна история, напомни той и огласи текста ѝ:

"Тържествено се заклевам, че добросъвестно ще изпълнявам длъжността президент на Съединените щати и ще правя всичко, което е по силите ми, за опазване, защита и подкрепа на Конституцията на Съединените щати." 

Снимка: БТА

"Тръмп си приписва заслугите и за мира в Близкия изток, във вторник и миграцията ще бъде оправена. Тик-Ток беше поанта в речта. Ние сме свикнали с тази бомбастичност при Тръмп", каза в предаването "Преди всички" проф. Христофор Караджов, преподавател в Калифорнийския университет.

Рано е да се дават еднозначни оценки за мандата на Байдън и управлението на демократите, смята той.

"Байдън в прощалната си реч се опита да затвърди имиджа си на помирител на нацията. Ясно е – и това е парадокс – че Тръмп наследява една доста по-силна икономика, отколкото Байдън наследи през януари 2021 г."

Конгресът изобщо не е в кърпа вързан на Тръмп. Макар че той има много по-силна позиция в Републиканската партия от 2017 г., републиканците имат крехко мнозинство в Камарата на представителите и трима души повече в Сената. Не е диктаторски режим, това, което започва, поясни проф. Караджов.

Повече по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени