Това мнение изрази пред БНР Лилиан Никифорова от Института за развитие на публичната среда във връзка с очакваното произнасяне на Конституционния съд по делото, свързано с изборите.
Тя отчита също така като "изключително лошо" това, че независимите наблюдатели не са били допуснати до процеса, защото по думите ѝ са могли да допринесат за прозрачността му.
"По дефиниция КС не би следвало да се влияе от политическите реалности. И без това не ни е останало много доверие в целия процес", коментира Никифорова относно съмненията, че след сформирането на правителството контекстът за произнасяне на съда се променя.
Тя смята за "персонална грешка, а не по-голям план" изказването на експерта проф. Красимир Калинов във връзка с работата по делото и повторното броене на бюлетините, възложено от КС, преди съдът да е постановил решението си.
Странно е бързането, след като петте внесени законопроекта за промени в Изборния кодекс бяха обединени в 123 страници, подчерта Лилиан Никифорова.Притеснителна е индикацията за това бързане по отношение на становищата, обясни тя.
Тези законопроекти имат изключително много противоречия помежду си, което доказва, че партиите нямат обща визия как да се случва изборния процес, отбеляза Никифорова. По думите ѝ, в самите законопроекти има и вътрешни противоречия.
ЦИК има ключова роля. Ще видим какви становища ще внесе тя по така предложените законопроекти, изтъкна тя.
Много често те нямат разписани подробни оценки на въздействието, предупреди Лилиан Никифорова.
Някои от предлаганите проблеми са изключително големи – например нов тип технология за отчитането на гласовете – скенерите за броене на хартиените бюлетини, активната регистрация, въвеждането на преброителни центрове, коментира тя в предаването "Преди всички".
Няма изборен експерт в страната, който да може да обясни на какво се дължат проблемите с машините за гласуване, които се наблюдават през последните години, посочи още Никифорова.
Много е интересно, че всички законопроекти искат ЦИК да отразява моментното състояние в парламента, но нито един законопроект не засяга формирането на изборната администрация, набеляза друг проблем тя.
Логиката ЦИК да е постоянно действащ орган е и във времето между изборите и кампаниите тя да прави проверки и анализи, така че да подобрява изборния процес, но има непрекъснат отказ на ЦИК да изпълнява тези свои задължения, изтъкна Лилиан Никифорова. Според нея е необходим сериозен дебат по тази тема.
Макар част от законопроектите да предвиждат нови технологии, не се предлага намаляване на изборната администрация, открои друга дискусионна тема експертът.
"Нито един от вносителите не е предвидил намаляване на разходите за заплати."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.