Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Събития през цялата година, посветени на 225 години от рождението на Колю Фичето

Визията на кампанията за отбелязване на годишнината.

В Историческия музей в Дряново, с изложба от акварелни творби, пресъздаващи архитектурните шедьоври на майстор Колю Фичето, ще бъде дадено началото на националните чествания, посветени на 225-ата годишнина от рождението на възрожденския строител. 

Петнайсетина събития под наслов „(Не)познатият Колю Фичето“ обединява програмата, която продължава през цялата година. 

Способностите на титулувания от съвременниците за Първомайстор са обвити в легенди. Именно затова организаторите на честванията от Община Дряново и местният исторически музей са избрали да обединят събитията под наслова „(Не)познатият Колю Фичето“. 

Фичето е издигнал емблематични за Възраждането мостове, черкви, камбанарии и чешми по българските земи и в крайдунавските области на Румъния. Години от активния му живот обаче не са били обект на проучване, а до нас достигат откъслечни сведения за достиженията на строителя в Европа, разказва заместник –кметът на Дряновската община Диляна Джеджева:

"Всъщност въобще не е самоук. Той се обучава при едни от най-големите строители и архитекти в Европа. Дори се смята, че е бил член на масонските ложи".

В родното Дряново Колю Фичето изгражда мост над река Дряновска, за чието възстановяване в автентичния му вид се очакват средства от държавата. Той вдига църквата „Свети Никола“ и Икономовата къща, една от двете жилищни постройки на майстора, заедно с Къщата с маймунката във Велико Търново.

Градежите му го нареждат сред основоположниците на българската национална архитектура. Неговите шедьоври пресъздава в акварелите си арх. Белин Моллов, който днес представя 19 картини, уловили духа и лекотата на строежите. Представянето на експозицията в Историческия музей дава началото на националните чествания за годишнината от рождението на Колю Фичето.

Част от програмата е насочена към децата и младите хора. За четвърти път провеждат националния конкурс „Преминал майстор през земята“, насочен към възпитаниците на детски градини и училища в цялата страна. Надпреварата е за рисунка, изработване на макет, създаване на литературна творба и кратко видео за по-големите ученици, като крайният срок за изпращане на творбите е 2 май. През пролетта са предвидени детски архитектурни работилници, а още през следващия месец музейните специалисти ще влязат в училищата, за да изнесат специално подготвен урок за наследството на Колю Фичето.

Работата с децата и младите хора е специален акцент, защото примерът е важен, изтъква кметът на града Трифон Панчев:

"Няма по-добър образ на ренесансовия човек в българското Възраждане от уста Колю Фичето. Това е безупречен пример към какво трябва да се стремим, как трябва да изглежда един човек на новото време. Подобен тип хора са нужни във всяка една държава, особено такава, като нашата".

Програмата за честванията в Дряново преминава под патронажа на Министерството на културата. В събитията се включват национално представени организации, но домакините обявиха, че тя остава отворена за партньорства и може да бъде допълвана. Целта е да се популяризира Дряново като родното място на Колю Фичето.

В рамките на програмата предстои и поредното издание на националния пленер по живопис. Сред начинанията е издаване на книга за възрожденеца и албум с архитектурните му шедьоври. Десетки учени и музейни специалисти ще вземат участие в национална научна конференция, посветена на “(Не)познатият Колю Фичето”. Дряново ще посрещне и родственици на легендарния майстор, домакините са издирили около 200 души от Фичевия род.


По публикацията работи: Венцислав Василев
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна