Това се случва в рамките на кампанията "Осинови спортна площадка", която ще продължи до 16 февруари.
Осиновителят поема монтажа и поддръжката на съоръжението.
Кампанията е за цялата страна. Може да кандидатстват общини, местни общности, дневни центрове, НПО, етажна собственост, училища.
Много са пустеещите места, в които има само бетонна основа, по която децата тичат, без съоръжения върху нея, обясни пред БНР Мая Цанева, председател на сдружението "Безопасни детски площадки".
Има много голям интерес до момента, отбеляза тя.
"Получихме вече няколко запитвания от малки населени места, които ни казват, че има бетонна площадка, но няма нищо. Включително от пенсионерски клубове, които искат в съответното населено място да имат детска площадка за спорт, защото внуците им се връщат събота и неделя на село при баба и дядо или населеното място се пълни с млади хора, които се завръщат да живеят в извънградска среда и там няма къде да се спортува."
В предаването "Хоризонт до обед" Цанева коментира, че там, където има подходящи общински терени, местни организации срещат отзивчивост от институциите, за да могат да кандидатстват.
Изключително важно условие е достъпът да е свободен, подчерта Мая Цанева за експлоатацията на площадката след реализирането на проекта.
"Също така, за нас е важно достъпът да бъде безплатен."
Първоначално договорът се сключва за 3 години, а след това договорът става безсрочен.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.