Приликите между 17-ото столетие и нашето време са многобройни. Това е преломен период в културната и технологичната история. Първият новинарски вестник в Европа например се появява в самото начало на века – между 1605 и 1607 г., т.е. около 30 години преди Милтъновата “Ареопагитика”. Приблизително същият брой години са изминали от навлизането на интернет в неговия интерактивен вид на „World Wide Web“ в началото на 90-те до днес.
Това каза за БНР доц. Мартин Осиковски в отговор на въпрос за сходствата между Милтъновия век и днешното време. Осиковски е автор на „Либералният цензор. Свобода и нетърпимост в Милтъновата „Ареопагитика“ – културно-историческо изследване на „Ареопагитика“ на Джон Милтън, която често се приема за първата всеобхватна защита на идеята за свободен печат и е публикувана през 1644 г. Авторът е бакалавър по философия от СУ, магистър по медиевистика от Централноевропейския университет и доктор по история и теория на културата, отново в Софийския университет. Специализирал е в университетите на Хановер, Хелзинки, Хайделберг и Оксфорд.
С издигането в култ на абсолютно неограничената свобода на словото днес обаче „имаме работа с нещо съвсем различно“ от това, за което призовава Милтън, смята той.
Повече чуйте в звуковия файл.