Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пациенти с някои форми на мигрена трябва да се диспансеризират

Заболяването не бива да се подценява, а страдащите да разчитат на самолечение

Снимка: pixabay.com

Мигрената е сериозен здравословен и социален проблем, засягащ от 10 до 15 на сто от населението, оказва влияние върху качеството на живот и трудоспособността на хората.

Заболяването е генетично, характеризира се със силни пристъпи на главоболие, които могат да продължат до 48 часа и да доведат до значителна нетрудоспособност.

Неприятното е, че засяга и младата възраст – от 18 до 40 години, коментира пред БНР-Радио София д-р Иван Томов (съосновател на медицинския портал Diagnosa.info). Повечето пациенти получават пристъпи по 3 и повече пъти месечно.

Болестта има отражения и на ритъма на живот, самочувствието, социалните контакти на човека, психичното здраве.

Според д-р Иван Томов, редно е институциите да обърнат нужното внимание на мигрената и страдащите от тежките ѝ  форми да подлежат на диспансеризация.

"Наистина, за разлика от по-честото тензионно главоболие, мигрената много се подценява, а тя – особено при по-тежки форми, има и икономическо измерение, свързано с налагащо се отсъствие от работа. Самият пациент чувства огромна болка, понякога съпроводена с други симптоми в организма, изтъкна проф. чл.-кор. Георги Момеков, специалист в областта на фармакологията.

Той подчерта рисковете от самолечение и акцентира върху необходимостта от балансиране на ефективността на терапиите с минимизиране на страничните ефекти.

По думите на проф. Момеков, никой не може да влезе в обувките на човек с такова страдание.
Борбата с болестта е по две направления – превантивна, с цел разреждане болките и второ – опити за овладяване на мигренния пристъп.

Щетите от самолечението понякога са свързани с риска от неточна диагностика.
Някои от средства срещу мигрената не са същински обезболяващи лекарства. При болков синдром с друг механизъм те няма да повлияят.
В други случаи може да са достатъчни по-конвенционални медикаменти.

Страдащите от мигрена трябва задължително да са сигурни в правилната диагноза и да не прибягват произволно до лекарства, които се отпускат без рецепта. В никакъв случай да не приемат от тях профилактично, без наличия на болка.

Най-добре пациентът да се допита до опитен невролог, подчерта експертът.

С проф. Георги Момеков и д-р Иван Томов разговаря Боян Бочев.

По публикацията работи: Георги Нейков
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна