Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СУ предлага магистърска програма, сертифицирана от Международната агенция за атомна енергия

До 31 януари продължава кандидатстудентската кампания

Снимка: СУ

С доц. Пламен Петков от Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" разговаряме в "Нашият ден" за магистърската програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации", която в началото на годината получи сертификат от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).

Двугодишната магистърска програма Nuclear Technologies, Management, and Innovations се предлага съвместно от Физическия факултет и от Стопанския факултет на Алма Матер, а крайният срок за записване в нея е 31 януари.

Доц. Петков разказва за сложния и дълъг процес на акредитация от Международната академия по мениджмънт (INMA) на МААЕ. В рамките на пет години Софийският университет е изготвил учебен план, съобразен с определени изисквания, и е посрещнал две акредитационни комисии, които са оценили ресурсите на университета и възможностите за реализация на бъдещите магистри по програмата.

Учебният план включва обучение, както в научно, така и в стопанско и икономическо направление. Всеки студент трябва да бъде запознат с управлението на ядрен реактор – изграждане, процес на експлоатация, ядрена безопасност, извеждане от експлоатация, управление на радиоактивни отпадъци. Тази част от програмата е организирана от Физическия факултет, пояснява доц. Петков.

Стопанският факултет предоставя курсовете по законодателство в областта, управленчески опит, съвременни комуникационни средства, управляване на икономическата и стопанска част на ядрената енергетика.

Доц. Петков изтъква, че първите два семестъра вече за проведени с положителни резултати. Формата на обучение е задочна и платена, затова СУ се е обърнал към водещи индустриални партньори за съдействие за отпускането на стипендии за магистрите, както и за организиране на стажове. Засега писма са изпратени до Български енергиен холдинг и до АЕЦ "Козлодуй", допълва доцентът.

По думите на госта има търсене на специалисти в областта, защото ядрената енергия е изправена пред нови предизвикателства. На теория проблемът за безопасността е решен, но предстоят много дейности по въвеждането на най-новите средства за обезопасяването на ядрения отпадък.

Според доц. Петков подходът към науките трябва да стане по-интердисциплинарен, защото това е изискването на технологичното и научно развитие днес.

Повече за двугодишната магистърска програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации" чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна