Преди повече от пет години в страната се заговори за нулевите договори и промяна в Кодекса на труда. Предложението дойде от страна на работодателите, но синдикатите изразиха бурно несъгласие и дискусията не продължи. Сега обаче представители на фирми за набиране на персонал отново повдигат въпроса.
Работодателите в България отдавна настояват за гъвкави форми на заетост и сумирано изчисляване на работното време. Това включва и работата на повикване - разновидност на която е нулевият договор.
Това е договор за разполагаемост, при което е възможно в рамките на даден месец изобщо да няма работа, но се допускат и повече от осем часа дневно, когато има. Сега Кодексът на труда изисква трудовият договор да бъде сключен за предварително фиксирани часове. При нулевия договор броят часове се определя пост фактум и в зависимост от това се изчислява възнаграждението.
Към отбора на работодателите се присъединяват и фирмите за набиране на персонал. Управител на такава компания е Артак Арутюнян. Пред БНР той представи аргументите си в подкрепа на нулевия договор.
Тъй като дяволът винаги е в детайлите, когато бъде поставен за обсъждане въпросът с нулевия договор, трябва ясно да се защитят здравните осигуровки на наетите, трудовия им стаж, правото на отпуск, данъците и не на последно място достъпа до социалното подпомагане. Независимо от сложността на въпроса, дигитализацията и демографските процеси променят трудовия пазар и е по-добре те да бъдат регулирани, вместо всички тези неща да съществуват, но на тъмно.
Целия репортаж на Ася Пенчева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.