Фентанилът е десетки пъти по-силен от хероина и много малко количество от него може да бъде много рисково за човека, защото е опиат и води до бързи и тежки свръхдози - лесно може да се предозира с него.
Това каза пред БНР Юлия Георгиева, председател на Центъра за хуманни политики и мениджър на "Розовата къща" - единственият в страната безплатен дневен център за хора със зависимости.
"Напоследък име разпространение на подобни медикаменти - сходни на фентанила. Това е синтетичен опиат, не е този фентанил, който може да се купи с рецепта", уточни тя.
Очаквам на КСНС при президента отново да се засилят мерките за контрол и преследване, въпреки че е очевидно, че не са ефективни, посочи Георгиева.
Трябва да се погрижим за намаляване на търсенето, хората да имат по-малко нужда от това, подчерта тя.
По думите ѝ трябва да се работи много за превенция на зависимостите:
"Да се обърна внимание на грижата за хората, които вече употребяват наркотични вещества. Терапията и рехабилитацията трябва да бъдат силно застъпени. Никой не координира дейностите на различните институции. Всеки си прави, каквото му се струва, че е правилно. Докато в световен мащаб се прилагат единствено практики, които са доказали научно ефективността си. ... В цяла Европа се обръща много по-сериозно внимание на превенцията, на психичното здраве на хората и терапията, и рехабилитацията са достъпни, тъй като в момента в частните клиники таксата за един месец е 5000 лева".
"Работим с около 500 отделни човека месечно. Това са хора, които са в най-тежкото положение. ... Няма много хора, които да работят в тази област - работата е трудна, каузата е трудна. Образование по отношение на зависимости в България няма", обясни Георгиева и добави:
"Розовата къща" е нископрагов център и хората ни търсят сами. Не се рекламираме, а от уста - на уста те сами преценяват дали да дойдат при нас и дали центъра има смисъл за тях. Ние не сме терапевтична програма. това, което ние правим, е да осигурим базовите нужди на хората - храна, дрехи, хигиена, да им помогнем да си извадят лични карти, да си извадят ТЕЛК, да започнат терапия за различни кръвнопреносими инфекции, да ги заведем на различен тип лекари, защото те обикновено нямат здравни осигуровки".
Интервюто на Людмила Железова с Юлия Георгиева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.