"Ретроспекции към публичната комуникация" – проф. Минка Златева гостува в "Артефир", за да представи своята книга, посветена на приноса на Факултета по журналистика и масова комуникация в българското висше образование.
"След 1989 година промяната в обществения живот наложи промяна и в образованието, и в дисциплините, които преподаваме във Факултета по журналистика. Една помощ, която ни беше необходима, дойде по линията на ЮНЕСКО и International Public Relations Association (IPRA). Те бяха изпратили във всички страни от Източна Европа двама свои експерти, които да проверят възможностите да се създават катедри по връзки с обществеността и комуникация, които да бъдат в рамките на политиката на ЮНЕСКО за подкрепа на младите демокрации", разказва проф. Златева.
Книгата "Ретроспекции към публичната комуникация" съдържа статии, студии, лекции и богат илюстративен материал. Целта, по думите на авторката, е трудът да послужи на новата генерация професионалисти в сферата на публичната комуникация да реализира своите знания и способности.
Проф. Златева споделя за началото на специалност "Връзки с обществеността и реклама", в чиято основа е било гражданското общество и неговите нови нужди.
"Първите сфери, в които започнаха да работят PR специалистите, бяха армията, МВР, новосформираните граждански сдружения и неправителствени организации и икономиката", казва проф. Златева.
Книгата "Ретроспекции към публичната комуникация" е разделена на три части – "Журналистическо образование и медии", "Личности с кауза", "Развитие на PR и предизвикателствата в дигиталната ера".
Проф. Златева подчертава връзката на българската журналистика с европейската още преди основаването на академичното журналистическо образование в България.
"Това, което е важно и може би по-малко познато, е, че науката журналистика в Европа се ражда 1916 година и неин основател е професорът по икономика Карл Бюхер. Двама негови студенти стават първите доктори по журналистика в нашето образование", разказва проф. Златева.
И в доакадемичните си форми българската журналистика е общувала през редакциите си с Европа, изтъква гостът.
Проф. Златева поставя акцент върху съвременната журналистика, която е обвързана с дигиталната среда и подчертава отговорността, която един журналист има да представи точна, вярна и пълноценна информация.
Целия разговор чуйте в звуковия файл: