Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кузман Илиев: Балканите стават все по-важни за геостратегическите интереси и на Изтока, и на Запада

"Бойкотът на търговските вериги връща разговора на икономическото поле"

| Интервю
Снимка: Стефан Кунчев

Балканите стават все по-важни за геостратегическите интереси и на Изтока, и на Запада.

Това мнение изказа пред БНР икономистът Кузман Илиев, председател на партия "България може".

"Ако Доналд Тръмп тръгне към Китай, то на Балканите зейва едно пространство, което е много важно за геостратегическите интереси и на Изтока, и на Запада. ... Това, което става при нас, при румънците, в Сърбия, поглеждайки и към Молдова и дори Грузия, виждаме, че има западни служби, които работят и имат определени интереси. Те не мислят, че Тръмп е вечен, той не е вечен. Това са т.нар. дълбока държава, аз ги наричам служби с голям ресурс, които имат геостратегически и геополитически цели, и Балканите стават все по-интересни".

Според него протестите в страните на Балканите, които протичат по сходен начин, не са случайни.

"Факт е, че цените се покачиха изключително много. Това, което в България се създава като инициатива, е добро от гледна точка на това да се покаже, че хората осъзнават, че има проблем, но въпросът е дали осъзнават откъде идва този проблем", каза още Илиев и обясни, че по време на Covid пандемията "ЕЦБ заля пазара с 4 трилиона евро":

"За да има инфлация, има много повече пари в системата, отколкото трябва да има. Това прави така, че цените на всички стоки да растат. За да растат, някой трябва да ги купи, а това означа, че заплатата му е увеличена, а това дошло от дълг на правителствата. Нашето правителство си трупаше в последните 4-5 години дефицити, вземаше дълг отвън, впръскваше нови пари и за декември 2024 г. ние имаме ръст на нашите пари, като количество, с 9%, а ние сме вързани за борд, нали не трябваше да се увеличават парите. Само че ЕЦБ увеличава и нашите пари растат".  

По думите му бойкотът на търговските вериги е хубава инициатива, защото връща разговора на икономическото поле, не толкова на политиката:

"Ако всички откажем да купуваме, ще се понижат цените. Така се регулират цените, но въпросът е защо досега са растели. ... Ако не се каже къде е проблемът, а само се атакуват веригите, той няма да се реши". 

Мнението на икономиста е, че "Зелената сделка" и отказа от руски газ правят неконкурентоспособни европейската икономика и конкретно - българската.

Според председателя на "България може" сценариите пред ЕС са или разпад, или събуждане и осъзнаване, че Европа е силна, когато е съюз на отечества със свой интерес.

Интервюто на Людмила Железова с Кузман Илиев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени