Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Ковачев: В интерес и на САЩ, и на ЕС е да имаме добри отношения

Икономическият дебат - ключов за сесията на ЕП, според родни евродепутати

Ивайло Вълчев: Европа не трябва да се спасява поединично

| Интервю
Снимка: europarl.europa.eu

Икономическият и финансов дебат е ключов за сесията на ЕП. Това е мнението на евродепутата от Европейската народна партия Андрей Ковачев. 

"Темата не се променя. Тя е как да направим ефективна и конкурентоспособна европейската икономика, точно заради предизвикателствата, които са пред нас с новата администрация в САЩ - как да бъдем по-бързи, по-гъвкави, по-малко бюрокрация, по-малко администрация, да подпомагаме малкия и среден бизнес, иновациите, изкуствен интелект. Най-големият въпрос е как - с какви национални и на европейско ниво законодателни актове. С този пакет от законодателни актове - с един акт да можеш да опростиш множество, 20-30 регулации, да намалиш докладването, което индустрията е задължена да прави, което отнема изключително много време, отнема от конкурентоспособността на ЕС", обясни той в интервю за БНР и предаването "Хоризонт до обед".

Андрей Ковачев; Снимка: ЕП
Урсула фон дер Лайен обеща намаляване на административната тежест, напомни Ковачев и посочи:

"Имаме какво да наваксаме. Въобще не сме в завидно състояние. Трябва да работим на 2 нива - както на европейско ниво с опростяването на всички тези процедури, с намаляване на докладването, което е задължително, но и във всяка страна-член - същото това законодателство за намаляване на администрацията и бюрокрацията трябва да бъде прието и от националните парламенти, паралелно с приемането на европейско ниво. Ако не вървят двете паралелно, няма да успеем да подобрим инвестиционния климат. При нас е много важно инвестиционният климат в България да бъде драстично подобрен с ясна и стабилна перспектива". 

За евродепутата Ивайло Вълчев от Европейските консерватори и реформисти водещата тема е същата:

"Европа се опитва да поправи щетите, които сама си е нанесла. Няма тема в ЕП, която да не е свързана с това Европа да възстанови своята конкурентоспособност".

"Оказва се, че в един момент Европа, обръщайки внимание на нови технологии, на зелени технологии, на това всички да имат по 60 висши образование, в един момент Европа остава без стругари, заварчици, без хора, които да ви ремонтират тоалетната, която изкуственият интелект очевидно няма да отпуши, когато това се наложи", коментира евродепутатът. 

Ивайло Вълчев; Снимка: БГНЕС
Не може без регулации, въпросът е какво уреждат те, изказа мнението си Вълчев. Според него платформите не трябва да бъдат ограничавани, а регулацията трябва да доведе до това, че платформата да носи отговорност за алгоритъма, който тя създава, и да знае как той работи:

"Не бива да има регулации, които да пречат всеки да каже своето мнение. Но трябва да има такава регулация, която ще подсигури това, че всеки може да се изкаже, но тази информация може и трябва да има как да бъде проверена". 

От началото на войната в Украйна огромното мнозинство в ЕП смята за морална и законна подкрепата за Украйна, която е нападната против международното право, изтъкна Андрей Ковачев. Той напомни Будапещенския меморандум, според който три страни са гаранти за териториалната цялост и суверенитета на Украйна в замяна на изпращането на ядрените бойни глави, които бяха в Украйна, в Руската федерация - това са САЩ, Великобритания и Руската федерация.

Ивайло Вълчев допълни: "Дори в момента в Украйна бяхме свидетели как САЩ си поискаха природни богатства срещу помощ. Това отново би ощетило Европа икономически".

По думите му САЩ защитават собствения си интерес. "В момента Доналд Тръмп може дори с моркова да бие европейските си партньори, само и само да постигне целите, които САЩ имат пред себе си". 

По думите на Андрей Ковачев в момента се водят интензивни разговори за избягване на отиването към търговска война със САЩ. В интерес и на двете страни - и на САЩ, и на ЕС, е да имаме добри отношения, категоричен е той. 

Според Ивайло Вълчев Европа не трябва да се спасява поединично:

"Няма да бъде за доброто на Съюза, ако всяка от страните започне да търси собственото си спасение, без да гледа какво се случва наоколо. Важното е да се преосмислят досегашните европейски политики - Европа да не се самоубива икономически, и каквото прави, да го прави заедно".

Цялото интервю на Ирина Недева с Андрей Ковачев и Ивайло Вълчев в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени