Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Вагалински: Все още не е късно да се създаде организационен комитет за сесията на ЮНЕСКО

| Интервю
Людмил Вагалински
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Няма държава, отказала домакинство на сесия на ЮНЕСКО, без сериозна причина, заяви пред БНР археологът проф. Людмил Вагалински. 

Припомняме, че България беше избрана да бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Чуват се обаче предложения за това страната ни да се откаже, което според вицепрезидента Илияна Йотова би било "унижение". 

"Не става въпрос само за унижение. 47-ма сесия и България никога не е била домакин. Те са ежегодни, т.е. 47 години ние не сме били никога такъв домакин. Сега единодушно сме избрани в Делхи, всички страни са ни подкрепили. Досега няма случай, в който държава, която е одобрена за домакин, да се откаже просто ей така. Когато това се е случвало, причините са били сериозни - това са военни конфликти или епидемии", обясни той.
Според проф. Вагалински, ако сега откажем, ще бъдем първата държава, направила това. Освен това ние ще признаем, че ни липсва административен и финансов капацитет, а ние имаме и двете, подчерта той в предаването "Хоризонт до обед". И още:

"България ще бъде публично порицана, ще влезем в международните новини като скандал. Това е и дипломация, и политика. Ще си създадем образа на един непредсказуем партньор и то именно когато се нуждаем от обратно впечатление след дългата политическа криза".

По думите му към момента страната ни е невидима на равнището на културно-историческото наследство. "От 40 години ние сме безмълвни", изтъкна той.

За него би било тъжно, ако една обща българска кауза, каквото е домакинството на ЮНЕСКО, може да стане залог на някакви междупартийни или междуличностни противоречия и несъгласия. 

Археологът подчерта, че евентуално отказване би довело и до чисто финансови загуби.

Проф. Вагалински обаче смята, че все още не е късно спешно да бъде създаден организационен комитет. 

Той наблегна и на проблема с иманярството. "В един момент ще стане така, че ние се борим за това някои паметници да бъдат в световното културно-историческо наследство, но те просто може да са изчезнали. Състоянието на някои от обектите е все по-влошаващо се, защото иманярите правят каквото си искат - те не копаят просто само с кирки и с металотърсачи, те минават с булдозери и това е от години. Това е брутално", предупреди той.

Цялото интервю на Юлияна Корнажева и Виктория Петрова с проф. Людмил Вагалински в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна