“Моята оценка за изминалата театрална година, е че със смесени чувства изпращаме отминалата година, защото изпращаме една много бурна година, от една страна, но и една година, когато имаше изключително много премиерни заглавия, много нови театрални представления, които се появиха на бял свят - надявам се, че ще продължат да се играят.
Разбира се, година с много предизвикателства”, казва Албена Тагарева, член на журито, определило номинациите за официалното награждаване на 27-ми март в Народния театър "Иван Вазов".
В същото време, според нея, през изминалата година не е имало много ярки, екстравагантни или изключителни явления за българския театър.
В такава ситуация се пораждат и много спорове около номинациите и отделните кандидати, но всички аргументи са поставени много внимателно и в рамките на добрия и конструктивен тон, като всеки защитава мнението си.
“Тази година имаше изключително силни представления на млади режисьори, драматурзи, сценографи, композитори”. Изключително силните актьорски дебюти, са затруднили допълнително журито.
Освен за основните категории, единодушно всички колеги от журито са се обединили около Награда за чест и достойнство и Голямата награда за изключителен принос към българския театър. “Тези награди се връчват и се определят от Управителният съвет на Съюза на артистите в България. Това е много важно уточнение”, казва Албена Тагарева.
Тя обясни, че основните категории се определят от Комисията. Те са за режисура, за главните и поддържащи роли, за сценография, за музика, за дебют и майсторски техническо осъществявне на представлението. Останалите номинации или т.нар. Почетни награди, Наградите на гилдиите - за съвременен танц, за куклено изкуство, за драматургия и критически текст, както и Наградите за цирково и вариететно изкуство, се определят от гилдиите, които са към Съюза на артистите.
Албена Тагарева е и модератор на форума "Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона", което ще се проведе в Американския център на Столичната библиотека. Първият ден на конференцията ще бъде посветен на Самюел Бекет и интерпретацията му на българска сцена през последните два-три сезона, като фокусът е към техните годишнини, които отминаха и по този повод бяха създадени редица представления, които попаднаха във фокуса на предишни награди, но също и във фокуса на публиката ,и все още продължават да живеят своя живот.
Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова и Албена Тагарева в звуковия файл.
Два дни обсъждат присъствието на Кафка и Бекет в последните театрални сезони