Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антиките са били открити преди 100 години. Оригиналите са в Националния археологически музей в София

В Мизия вече има реплика на Букьовското съкровище

Съкровището се отличава с това, че редом със съдовете в него присъства и накит

| Репортаж
Реплики на Букьовското съкровище, съхранявани в Регионалния исторически музей във Враца
Снимка: Ива Антонова
Чуй новината! Чуй новината:

С разнообразни прояви днес в Мизия ще бъде отбелязана тържествено 55-годишнината от обявяването на селището за град. Местната общност има и друг повод за гордост - 100-годишнината от откриването на тракийското съкровище от село Букьовци, днешна Мизия.

Антиките от сребро и злато отдавна са в Националния археологически музей в София, но за да бъде запазена историческата памет за миналото на този край, от днес в местния музей ще бъде изложена реплика на съкровището. Тя е поръчана и изработена по повод двете годишнини и ще бъде част от музейните експозиции.

Историята на тракийското племе трибали е оставила ярка следа в миналото на Врачанско. 

"Трибалите са тракийско племе, което през желязната епоха е населявало земите на днешна Северозападна България и част от Източна Сърбия - между Стара планина и реките Морава и Искър. Те са известни като най-войнственото тракийско племе, буйни, любители на виното", разказва врачанският археолог Александра Петрова.

В думите ѝ се крие и обяснението защо в района има толкова много тракийски съкровища. До тези от Могиланската могила във Враца, от селата Рогозен и Галиче, се нарежда и Букьовското.

Съкровището се отличава с това, че редом със съдовете в него присъства и накит, състоящ се от красиви фибули с животинска форма и плетен сребърен кордон, уточнява археологът.

"Букьовското съкровище е паметник на тракийската торевтика – художествената обработка на метал, в която траките са били специалисти. Букьовското съкровище става известно на света през 1925 г. Тази година се навършват 100 години от намирането на първия дял. Намира го Александър Йончев, жител на село Букьовци, докато обработва земята на лозето си. Вторият дял е намерен 10 години по-късно от същия Александър Йончев, докато строи колиба на лозето си.

Букьовско съкровище за музея в Мизия  Снимка: Община Мизия

Предполага се, че съкровището, съставено от няколко съда и богат накит за украса на гърдите, не е запазено цялото, тъй като просто е загубено. Вероятно част от съдовете са продадени, но е предадено в тогавашния народен музей (сега наследен от НАИМ при БАН) и там е мястото, където е експонирано оригиналното Букьовско съкровище. Сега в РИМ - Враца, зала "Врачански съкровища", е експонирано копието."

Петрова отбелязва още, че съкровището не е запазено цяло, защото вероятно е било разпиляно.

"Това са колекции, които се предполага, че са трезонирани в земята във връзка с военна опасност."

Това са сервизи за ритуални церемонии за възлияние на вино, не са трапезни сервизи, пояснява още врачанският археолог.

Накитът и четири от най-впечатляващите кани, чаши и фиали вече са част от постоянните експозиции на музея в Мизия. Репликата на Букьовското съкровище е майсторски изработена по поръчка на местната управа по повод 55-ата годишнина, откакто Мизия е град, и един век от откриването на съкровището.

"Пореден хубав повод първо да се почете културно-историческото наследство дори в един малък град, където учениците, жителите, децата трябва да се свързват с корените си. Самата аз имам корени оттам и винаги с мило чувство се връщам към този край от България, където съхраняваме толкова много съкровища", коментира пред БНР Александра Петрова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна