Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
На 18-ти февруари, в Дома на киното, от 19.00 часа, в конкурсната програма на фестивала "Master of Art" ще бъде показан документалният филм "Космическа лира" - вълнуващо приключение за света на космическата електронна музика, през погледа на четирима композитори, един от които българинът Симо Лазаров.
“Идеята за този филм тръгна от главния персонаж във филма - това е Симо Лазаров, който се води българският пионер на електронната музика, като стартира тук в Студиото за електронна музика към БНР”, казва Стефан Чернев, режисьор на филма.
Филмът е толкова богат на тематики, че в крайна сметка за 90 минути трябва да се предаде много стегнато всичката събрана информация, без да се пренебрегва и естетиката, и философията на тази музика.
Идеята е, че това е едно трансцендентално пътешествие, което е аудио-визуално. Като много трудно може да се прецени дали фактологията е водеща или самото изживяване, което представлява филмът.
Стефан Чернев разказа също, че една от основните теми във филма е дали този вид музика е студена, безлична и бездушевна, защото е направена чрез машина.
Тезата на авторите на филма е, че когато отзад стои човек, независимо какви средства използва, защото синтезаторът, който е машина, е само средство, музиката може да е много хармонична и красива.
"Основата е поетичната страна на тази музика и на тази естетика. В крайна сметка трябва да има баланс между технологичната страна и реално това, което един нормален зрител може да понесе като информация, без да го дистанцира”, коментира Стефан Чернев.
Това става чрез разказа на четирима композитори, един от които е българинът Симо Лазаров, чиито разказ е в основата на филма. Другите участници са трима американци - Стив Роуч, Майкъл Стърнс и Робърт Рич. Те са пионерите на американския западен бряг на този ембиънт, наречен електронна музика.
Всеки от тях е сниман в естествения му хабитат и затова във филма има и пустиня, и океан, и планина. За целта екипът на филма обикаля из цяла Америка, навъртайки над 4500 км., но заснемайки великолепни красиви картини от американската природа.
Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова