Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

Снимка: @artforamateurs

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството за любители". Лекциите се провеждат в "Център 24" в квартал "Слатина".

"Заедно стигнахме до идеята да се фокусираме върху българското изкуство, тъй като самият аз не знам достатъчно – казва Петко Желязов. – Бях удивен от това колко добри са българските художници и колко много има да се разкаже. В момента разработвам това културно пространство, то се случи благодарение на дарения на местната общност. Искам да докажа, че то може да функционира на локално ниво. Да децентрализираме културата."

"Периодът е много дълъг, опитвам се да поставя изкуството в неговия политически, социален и културен контекст – казва Кристина Тужарова. – Важно е да е достъпно за всякаква публика и това да е една основа за следващо изследване."

В историята на изкуството има много примери за художници, които са много талантливи, но остават непознати за поколенията. "След Втората световна война държавата става единственият покровител на изкуството и някои художници от миналото са обявени за формалисти или за проводници на западно влияние." – обяснява Кристина Тужарова. 

Според нея за българското изкуство днес е рано да се правят обобщения и лекции, тъй като не може да се види цялостната картина.

Чуйте Петко Желязов и Кристина Тужарова в "Какво се случва", а следващата лекция от поредицата е на 23 февруари.

По публикацията работи: Росица Михова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна